Przeciw dopalaczom. Samorząd woj. dolnośląskiego ma program walki z dopalaczami

Samorząd województwa dolnośląskiego wprowadza program walki z dopalaczami. Na projekt "Dopalaczom mówimy Nie" przeznaczył 200 tys. zł.

„Dopalacze są substancjami silnie uzależniającymi i niebezpiecznymi. Chcemy przekazać mieszkańcom naszego regionu rzetelną informację, wiedzę i możliwości skorzystania z pomocy w zakresie walki z tym ważnym problemem społecznym” – wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Projekt "Dopalaczom mówimy Nie" jest skierowany do różnych grup odbiorców: do rodzin osób uzależnionych, do osób używających dopalaczy, profilaktycznie do uczniów szkół od 14 roku życia, a także studentów, nauczycieli, pracowników medycznych oraz pracowników socjalnych. Informacje będą docierać drogą bezpośrednią w ramach szkoleń, działań środowiskowych w akademikach, pracą warsztatową z młodzieżą. Informacja oraz działania profilaktyczne obejmą również media społecznościowe, radio i prasę. Stworzone zostaną również ulotki informacyjne dla rodziców i użytkowników dopalaczy.

Projekt realizowany będzie przez Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego wspólnie z czterema organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem RETURN, Stowarzyszeniem KARAN, Fundacją na rzecz Osób Uzależnionych PRZYSTAŃ oraz Fundacją SALIDA. Idea projektu powstała z potrzeby nagłośnienia problemu funkcjonowania na rynku narkotykowym na terenie naszego województwa nowych substancji psychoaktywnych potocznie zwanych dopalaczami.

Skutki zażywania dopalaczy często są bardzo dramatyczne. Często prowadzą do różnego rodzaju powikłań takich jak zatrucia, zwiększona agresja, psychozy a nawet śmierć. Ich działanie jest w stosunku do klasycznych narkotyków wielokrotnie silniejsze, więc konsekwencje ich używania w obszarze indywidualnym, rodzinnym i społecznym także pojawiają się szybciej i silniej.

Źródło: umwd.pl

aba/

Opublikowano: 2019-10-03 10:50

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.