Zaoszczędzą energię. Urząd marszałkowski będzie miał nową, bardzo energooszczędną siedzibę

Urząd marszałkowski woj. zachodniopomorskiego będzie miał nową, bardzo energooszczędną siedzibę. W piątek podpisano umowę z wykonawcą jej budowy.

Ma to być pierwsza siedziba samorządu wojewódzkiego w Polsce mieszcząca się w tzw. budynku pasywnym, czyli zużywającym bardzo mało energii, dzięki zastosowaniu wielu energooszczędnych rozwiązań i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Nowa siedziba urzędu będzie składać się z dwóch gmachów, połączonych łącznikiem. Pierwszym będzie zupełnie nowy budynek pasywny przy ul. Mazowieckiej, który będzie zużywał ośmiokrotnie mniej energii niż standardowy obiekt. Drugim zaś sąsiadujący z nim budynek po byłej przychodni i szkole przy ul. Piłsudskiego, który ma być zmodernizowany i przebudowany. Obydwa projekty otrzymały certyfikat BREEAM, oznaczający, że budynki będą nie tylko bardzo energooszczędne, ale i będą spełniały inne rygorystyczne ekologiczne wymogi, np. związane z oszczędzaniem wody.

- Podjęliśmy decyzję, aby przy okazji budowy nowej siedziby uzyskać wartość dodaną – rewitalizację niemal całego kwartału w centrum Szczecina. Mam nadzieję, że rewitalizacja będzie promieniowała dalej. Widzimy jak Szczecin pięknieje. Dzięki temu projektowi kolejna część zmieni się w kierunku, którego oczekujemy i będzie mogła być wizytówką miasta – mówi marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Cała inwestycja zakończy się w grudniu 2022 r. i będzie kosztować prawie 200 mln zł.

W budynku po byłej szkole i przychodni, który zostanie przebudowany tak, by był energooszczędny, powstanie nowoczesne wnętrze o łącznej powierzchni całkowitej ok. 9 tys. m2.

Budynek pasywny przy ul. Mazowieckiej 14 będzie liczył łącznie 8 kondygnacji (2 podziemne, w tym parkingi). Jego powierzchnia całkowita to ok. 14 tys. m2. W budynku oprócz biur, znajdą się niewielkie sale konferencyjne. Powstaną też miejsca postojowe przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych oraz duży parking dla rowerów. Będzie również ścieżka edukacyjna, która pokaże, jak przy wykorzystaniu dzisiejszych technologii można oszczędzać energię.

- To będą zupełnie nowe rozwiązania – mówi członek zarządu województwa zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek. - Wykorzystamy energię ziemi, energię słońca i deszczówkę.

jmk/

Na podstawie: UMWZ

Opublikowano: 2019-10-04 10:56

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.