Sondażowe wybory. Mieszkańcy Wieruszowa głosowali w prawyborach

W gminie Wieruszów w woj. łódzkim odbyły się w niedzielę prawybory parlamentarne. Ta szczególna społeczność traktowana jest jak papierek lakmusowy rzeczywistych wyborów; od wielu lat tamtejsze wyniki głosowania są bardzo zbliżone do ogólnopolskich.

Mieszkańcy gminy głosowali od godz. 8.00 do 18.00 w 12 lokalach, na jeden z sześciu komitetów wyborczych zarejestrowanych w okręgu sieradzkim. Można było wskazywać partię, a nie konkretnych kandydatów. W sumie oddano prawie dwa tysiące głosów, frekwencja wyniosła ok. 13 proc.

Według ogłoszonych przez burmistrza Wieruszowa Rafała Przybyła wyników, najwięcej głosów - 46,5 proc. otrzymał KW Prawo i Sprawiedliwość. Druga Koalicja Obywatelska uzyskała 23,49 proc., a trzeci KW SLD - 13,08 proc. Próg wyborczy przekroczyły też komitety PSL-KP - 7,86 proc. oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość – 7,02 proc. KW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy uzyskał 2,05 proc. głosów.

Pierwszy raz prawybory w Wieruszowie odbyły się w roku 1997. Jak podkreślał Marek Patyk z wydziału promocji i rozwoju Urzędu Miejskiego w Wieruszowie w tej 14-tysięcznej gminie od wielu lat wynik lokalnego głosowania jest bardzo zbliżony do wyników z ogólnopolskich wyborów parlamentarnych, prezydenckich czy do Unii Europejskiej. Różnica wyników z reguły mieści się w granicy błędu statystycznego.

W tym roku można było głosować tradycyjnie oraz drogą elektroniczną. Pilotaż systemu głosowania elektronicznego zaproponowało Ministerstwo Cyfryzacji.

W dniu prawyborów nie obowiązywała cisza wyborcza, w związku z czym Wieruszów odwiedziło wielu kandydatów na posłów i senatorów.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2019-10-06 20:52

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.