Na wybory. KBW: ponad 88 mln zł na diety dla członków obwodowych komisji wyborczych

Na organizację wyborów parlamentarnych w planie wydatków przewidziano kwotę niemal 225 mln zł. Ponad 88 mln zł zostanie przeznaczonych na diety dla członków obwodowych komisji wyborczych, blisko 36 mln zł - na druk kart do głosowania.

Dyrektor Zespołu Finansowego Krajowego Biura Wyborczego Agnieszka Gałązka przekazała PAP, że w rezerwie celowej na 2019 r. dla KBW wydatki związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem wyborów do Sejmu i do Senatu określono na kwotę 236 mln 765 tys. zł.

Ostatecznie jednak w preliminarzu wydatków ujęto kwotę 224 mln 724 tys. zł, z czego na zryczałtowane diety członków obwodowych komisji wyborczych zaplanowano kwotę 88 mln 766,5 tys. zł. Kwota przewidziana na druk kart do głosowania to 35 mln 924 tys. zł.

"Na dzień dzisiejszy wydatki zostały uruchomione łącznie w wysokości 222 mln 950 tys. 255 zł, w tym również na przeprowadzenie głosowania za granicą" - przekazała Gałązka.

Zgodnie z decyzją PKW z marca, diety członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu, Senatu, prezydenckich i do PE wynoszą: przewodniczący komisji - 500 zł, ich zastępcy - 400 zł, członkowie obwodowych komisji wyborczych – 350 zł.

Organy wyborcze są przygotowane do wyborów parlamentarnych - powiedziała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Oficjalne wyniki - jak poinformowała - poznamy prawdopodobnie we wtorek; w poniedziałek ma być znana informacja, które komitety przekroczyły próg wyboczy.

"Wszystko realizujemy zgodnie z kalendarzem wyborczym" - mówiła. Również informatyczny system Wsparcia Organów Wyborczych - jak mówiła - pozytywnie przeszedł testy i nie wykazał żadnych nieprawidłowości.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

aba/

Opublikowano: 2019-10-09 10:25

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.