Pomogą start-upom. Samorząd Zabrza stworzy system wsparcia nowych innowacyjnych firm z branży medycznej

Stworzenie w Zabrzu systemu wsparcia start-upów, czyli nowych obiecujących firm, tworzących innowacyjne produkty czy usługi, zapowiedziała prezydent tego miasta.

- Bardzo zdecydowanie podchodzimy do realizacji strategii tworzenia w naszym mieście ekosystemu startupów z obszaru medycyny i jej pokrewnych. Istniejące zaplecze sektora medycznego zlokalizowane w Zabrzu stanowi bardzo dobrą bazę do rozwoju projektów technologicznych, badań rozwojowych i klinicznych – powiedziała w środę podczas 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Jeszcze w 2018 r. Rada Miejska w Zabrzu przyjęła w 2018 r. do realizacji dokument pn. „Strategia tworzenia ekosystemu startupów w Zabrzu z obszarów medycyny i pokrewnych”. W tym roku Zabrze powołało oficera startupowego i uruchomiło jego biuro. Według środowych zapowiedzi, Urząd Miejski w Zabrzu będzie prowadził działania skierowane do startupów, inwestorów, mentorów, biznesu i specjalistów od zagadnień medycznych, zainteresowanych tematyką startupową.

Trwają prace nad stroną internetową w domenie www.startupzabrze.pl, przygotowano też profile w portalach społecznościowych. W listopadzie i grudniu odbędą się pierwsze spotkania, tzw. meetupy, dla osób zainteresowanych innowacjami i technologiami w medycynie oraz biznesie.

Najbliższe miesiące będą przeznaczone na zbieranie informacji zwrotnych od różnych grup interesariuszy ekosystemu, by móc trafnie ukierunkować działania koordynacyjne po stronie miasta Zabrze.

- Zapraszamy do współpracy osoby z pomysłami na startupy, startupy na różnym poziomie rozwoju, inwestorów instytucjonalnych i aniołów biznesu, mentorów, firmy technologiczne - doświadczone i młode, producentów i przedsiębiorstwa stawiające na B+R, a także przedsiębiorstwa poszukujące innowacji poprzez współpracę ze startupami - powiedział oficer startupowy w Zabrzu Janusz Dramski. - Kształt zabrzańskiego ekosystemu startupowego zależy bardzo mocno od nas wszystkich, którzy będziemy go współtworzyli.

Na podstawie: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

jmk/

Opublikowano: 2019-10-17 06:54

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.