Piotrków Tryb.: Otwarcie placu Niepodległości

W najbliższą niedzielę (10 listopada) o godzinie 16.00 zostanie event ekologiczny z okazji zakończenia przebudowy placu Niepodległości w Piotrkowie Trybunalskim, podczas którego zostanie rozdanych 101 sadzonek drzew miododajnych. Następnie kilka marszów odegra Miejska Orkiestra Dęta po czym przy jej akompaniamencie zebrani przemaszerują do Centrum idei Ku Demokracji, gdzie odbędzie się coroczne wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z chórem Jana z Ręczna.

Oficjalne obchody rozpoczną się 11 listopada (poniedziałek) o godzinie 10.00 mszą świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele o. Bernardynów (ul. J. Słowackiego 2), po której okolicznościowe przemówienie wygłosi Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak. Następnie przybyłe delegacje złożą kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza. Całość uświetni asysta Kompanii Honorowej 25. Brygady Kawalerii Wojska Polskiego z Tomaszowa Mazowieckiego.

Informacja na temat modernizacji placu Niepodległości

Kompleksowa modernizacja placu Niepodległości objęła powierzchnię od pl. Kościuszki do ul. Krakowskie Przedmieście. Prace rozpoczęły się od wykonania instalacji podziemnych oraz robót rozbiórkowych. Ze skweru zniknęły zniszczone nawierzchnie alejek, zabawki z placu zabaw oraz stary szalet miejski. Następnie wykonano pielęgnację roślinności oraz wycięcia starych i spróchniałych drzew, które zagrażały bezpieczeństwu spacerowiczów lub kolidowały z przebiegiem, zaprojektowanych w nowym śladzie, alejek. W miejsce usuniętych nasadzono nowe drzewa. Skwer ozdobiły też krzewy i kwiaty (w tym 2 tys. róż).

Kolejnym etapem była modernizacja placu zabaw, który został ogrodzony, doposażony oraz wyposażony w bezpieczną nawierzchnię. Utworzono miejsce spotkań, czyli skwer z ławeczkami. Ustawiono ładowarki do telefonów, tabletów i samrtofonów z opcją ładowania indukcyjnego. W sąsiedztwie nowoczesnej, zautomatyzowanej toalety stanęła stacja naprawcza dla rowerów. Jest też urządzenie „Smart” – słup ogłoszeniowy.

Plac Niepodległości został ładnie oświetlony. Dodatkowo zainstalowano iluminację oświetlającą zabytkowe mury miejskie znajdujące się przy I LO i zakonie jezuitów.

Koszt robót to blisko 2,8 mln zł. Jednak miasto z budżetu wyda mniej pieniędzy, ponieważ inwestycja jest częścią projektu „Młode Stare Miasto”, na realizację którego pozyskaliśmy blisko 1,4 mln zł dofinansowania ze środków unijnych.

Opublikowano: 2019-11-09 15:12

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.