Samorządy z regionów górniczych, podlegających wsparciu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oczekują od rządu większego, niż proponuje rząd, udziału w zarządzaniu tym instrumentem. Rząd w Umowie Partnerstwa przewidział centralny model zarządzania – z deklarowaną istotną rolą samorządów.
Związana z odchodzeniem od węgla skuteczna transformacja Śląska wymaga specjalnych rozwiązań i zmian w przepisach – oceniają samorządowcy. Wśród ich postulatów jest m.in. uproszczenie procedur przekazywania gminom pogórniczych terenów, pomoc w ich rekultywacji oraz rekompensata utraconych dochodów.
Samorządy zachodniej Małopolski wypracowały dokument „Zielona oaza innowacji”, w którym zawarły projekty inwestycji mające być odpowiedzią na wyzwania związane z transformacją górnictwa – podał oświęcimski magistrat. Łączna wartość projektów sięga 445 mln zł.
Około połowy kwietnia br. powinien być gotowy projekt Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji (TPST) dla woj. śląskiego – przekazali PAP we wtorek przedstawiciele tamtejszego urzędu marszałkowskiego.
Gmina Kleszczów stara się o pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na budowę ośrodka olimpijskiego, w którym w przyszłości zatrudnienie mogliby znaleźć pracownicy kopalni i elektrowni w Bełchatowie - poinformowała w środę Polska Grupa Energetyczna.