Gmina Łubniany położona jest w północno-wschodniej części województwa opolskiego. Liczy 11 Sołectw (Biadacz, Brynica, Dąbrówka Łubniańska, Grabie, Jełowa, Kępa, Kobylno, Kolanowice, Luboszyce, Łubniany, Masów), które zamieszkuje niespełna 10 000 Mieszkańców, którzy są największym potencjałem naszej pięknej Gminy.
Niewątpliwym atutem Gminy Łubniany jest jej położenie - ponad połowa obszaru to lasy, z których większość znajduje się na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, który chroni najcenniejsze obszary Niziny Śląskiej.
Gmina Łubniany daje możliwości nie tylko do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, ale również kajakowej - meandrami rzeki Mała Panew, która jest prawym dopływem Odry.
Od 2019 roku Gmina promuje się hasłem „Naturalnie Łubniany”, bo sielskie krajobrazy i bliskość natury są u nas dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Tutaj można odpoczywać z dala od miejskiego zgiełku.
Na Turystów czekają ośrodki agroturystyczne, stadniny koni, lokalna winnica, hodowla alpak, gospodarstwa rolne sprzedające ekologiczne produkty.
Naszymi kulinarnymi wizytówkami są tradycyjny deser Frankfurter Kranz i „wyskokowa” Sosnówka (nalewka z młodych pędów sosny), za które otrzymaliśmy I miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”.
Na uwagę zasługuje owiana legendami leśna kapliczka z XVIII w. zwana „Studzionką”, słynąca z cudownego źródełko oraz XVII wieczny kościół pw. Św. Barbary, który jest prawdziwą perełką na szlaku „Drewnianych zabytków architektury sakralnej”.
W Gminie chętnie korzystamy z funduszy zewnętrznych na modernizację obecnej i budowę nowej infrastruktury, aby poprawiać komfort życia Mieszkańców.
W Łubnianach funkcjonuje prężny ośrodek kultury, który m.in. troszczy się o niematerialne dziedzictwo kulturowe, do którego należy kroszonkarstwo i malowanie wzoru opolskiego. W Sołectwach podtrzymuje się i kultywuje ginące tradycje takie jak Wodzenie Niedźwiedzia czy Babski Comber.
Jednocześnie graniczymy z Opolem, zatem w zasięgu naszej gminnej komunikacji są atrakcje kulturalne miasta wojewódzkiego.