Prawa radnego do diety nie należy wiązać wyłącznie z uczestnictwem w sesji rady gminy lub posiedzeniach komisji rady gminy, gdyż takie powiązanie nie wynika ani z ustawy o samorządzie gminnym, ani z Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Według Izby, nawet jeśli radny nie uczestniczy w żadnej w sesji lub komisji zachowuje prawo do diety w obniżonej wysokości.
Wprowadzenie obowiązkowych testów m.in. z etyki, kultury osobistej i znajomości języka polskiego dla radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaproponowano w petycji, która wpłynęła do Senatu.
Zgoda albo odmowa zgody rady gminy na rozwiązanie z radnym stosunku pracy powinna być udzielona w drodze uchwały – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Motywy podjęcia decyzji przez radę powinny wynikać z treści uzasadnienia uchwały.
Do sądu trafił akt oskarżenia ws. radnego z Radomia Dariusza Wójcika podejrzanego o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. W wywiadzie radiowym, powołując się na rzekomą wypowiedź Winstona Churchilla, radny powiedział on, że "Niemcy powinno się bombardować co 50 lat, bez podania przyczyny".
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego udostępniła nieodpłatnie przygotowany przez współpracujących z nią ekspertów „Praktyczny poradnik dla radnych w kadencji 2024-2029”.
Wprowadzenie obowiązku publikacji sprawozdania z działalności radnego po zakończeniu każdego roku oraz obowiązek pełnienia dyżurów zaproponowano w petycji skierowanej do Sejmu. Komisja do Spraw Petycji zwróciła się do MSWiA w sprawie zmiany przepisów w tym zakresie.