Powrót turystów w rejon przy granicy z Białorusią będzie wymagać czasu i nie będzie prosty, ale ważne, że wreszcie będzie taka możliwość - uważają podlascy samorządowcy.
Od 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego; jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz w odległości 200 metrów od granicy - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Rada Miasta Białystok przyjęła w poniedziałek jednogłośnie uchwałę, w której wyraziła zgodę do udzielania przez władze miasta "pomocy finansowej i rzeczowej społecznościom lokalnym i regionalnym Ukrainy" w związku z agresją rosyjską na ten kraj.
Do tworzenia w szkołach oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy, gdzie mogą poznawać język polski i integrować się z pozostałymi uczniami, zachęcał w poniedziałek samorządy wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Ocenił, że ukraińskie dzieci, nie znając polskiego, mają kłopoty, by uczestniczyć w ogólnych zajęciach.
Dokładne oszacowanie kosztów napraw dróg przy granicy z Białorusią będzie możliwe po zakończeniu budowy zapory - poinformował w środę na sejmowej komisji wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Jak przekazał, samorządy szacują ten koszt na 545 mln złotych.
Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią zostanie przedłużony do końca czerwca - wynika z projektu rozporządzenia MSWiA opublikowanego w środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji.