Zdarzają się sytuacje zaniżania wysokości dotacji dla placówek prowadzonych przez organizacje pozarządowe – wskazała wiceszefowa MRPiPS Aleksandra Gajewska. Poinformowała też, że trwają prace legislacyjne mające na celu wypracowanie skutecznych mechanizmów zapobiegających niewłaściwemu wyliczaniu przez powiaty kosztów prowadzenia placówek opiekuńczo-wychowawczych.
Zapewnienia dodatków motywacyjnych dla wszystkich pracowników zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej, centrach pomocy rodzinie oraz w zespołach do spraw orzekania o niepełnosprawności domaga się Związek Powiatów Polskich. Przedstawiciele powiatów o nowelizacji przepisów w tym zakresie chcą rozmawiać z MRPiPS.
Z wpływów pochodzących z udostępniania map i innych danych z ewidencji nie można finansować wynagrodzeń pracowników wydziału geodezji, którzy w ramach swoich obowiązków wykonują zadania związane z weryfikacją wyników zgłoszonych prac geodezyjnych – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.
Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w poniedziałek, że nowy projekt ustawy o ratowaniu szpitali powiatowych będzie okrojony i podzielony na mniejsze elementy. Dodała, że chce, aby projekt w marcu trafił do Sejmu.
„Nie powinno być standardem, że kilka miesięcy przed zakończeniem roku budżetowego powiatom brakuje środków na realizację zadania i powiaty muszą oczekiwać na podział rezerwy celowej” – wskazał Związek Powiatów Polskich w stanowisku dotyczącym funkcjonowania zespołów orzeczniczych. Samorządowcy o zmianie zasad finansowania zespołów chcą rozmawiać z MRPiPS oraz MF.
„Pozostawienie stawek opłat na niezmienionym poziomie, będzie skutkować wydaniem negatywnej opinii do projektu” – wskazał Związek Powiatów Polskich w opinii do projektu rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za wydanie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.