Niewłaściwa podstawa przyznania nagrody, pomyłki w naliczeniach i niedotrzymywanie terminów – Regionalne Izby Obrachunkowe wskazały błędy popełniane przez gminy w przyznawaniu nagród pracownikom samorządowym.
Pracodawcy będą mieli obowiązek przedstawienia w ogłoszeniach o pracę proponowanego wynagrodzenia - zakłada nowelizacja Kodeksu pracy, którą w piątek uchwalił Sejm. Zmiany mają przyczynić się m.in. do zniwelowania nierówności płacowych między kobietami a mężczyznami.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zostanie wkrótce przekazany do dalszych prac legislacyjnych – poinformowało MRPiPS w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP. Chodzi o przepisy wprowadzające wyższe stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w poszczególnych kategoriach zaszeregowania.
Przeciętne wynagrodzenie w 2024 r. w administracji samorządu terytorialnego wyniosło 8518,16 zł brutto – podał Główny Urząd Statystyczny. W powiatach zarabia się średnio o prawie 600 zł mniej.
Jeśli nauczyciel jest zatrudniony w kilku szkołach na terenie wsi lub mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców w różnym wymiarze godzin i łącznie wymiar jego zajęć stanowi co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, to ma prawo do dodatku – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Chodzi m.in. o zasady wypłacania „trzynastek” dla pracowników samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.