W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiany dotyczą zwiększenia stawek dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaprezentował w Kielcach wykład o kierunkach rozwoju systemu edukacji w najbliższych latach. Podkreślił w nim potrzebę kompleksowej reformy – w jej ramach zarobki nauczycieli miałyby być zróżnicowane w zależności od przedmiotu nauczania, lokalizacji szkoły i liczebności klasy, wzrosłoby pensum oraz inaczej zostałyby podzielone zadania między rządem a samorządem.
O prawie osiem proc. wzrosną średnie wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu ze stawkami obowiązującymi od 1 września 2022r. Rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące podwyżek ma wejść w życie z mocą od 1 stycznia 2023 r.
Dramatyczne spłaszczenie poziomu wynagrodzeń - tak Związek Powiatów Polskich ocenia projekt nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dokument właśnie trafił do konsultacji publicznych.
Rada gminy nie może uzależnić wysokości dodatku funkcyjnego dla nauczycieli od takich czynników jak wyniki w nauczaniu, czy jakość pracy związanej z powierzonym stanowiskiem – przypomniał wojewoda pomorski w rozstrzygnięciu nadzorczym.
Radni nie mogą upoważnić wójta do podwyższenia minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego dyrektorów szkół. To rada gminy jest organem prowadzącym – przypomina wojewoda.