Pracownik zatrudniony w oparciu o Kartę nauczyciela musi zwrócić część wynagrodzenia, jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w trakcie miesiąca – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa Białymstoku. Dotyczy to również pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Płaca zasadnicza w pierwszej kategorii zaszeregowania powinna być tożsama z kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę – wskazały organizacje związkowe w opinii do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. MRiPS: zmiany konstrukcji wynagrodzenia będą wymagały analizy.
Dokładnie 6536,07 zł brutto wyniosło w 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w administracji samorządu terytorialnego - podał Główny Urząd Statystyczny. To o prawie 707,83 zł brutto więcej niż w 2021 r. (5828,24 zł). Najbardziej wzrosły średnie pensje w urzędach marszałkowskich.
Federacja Przedsiębiorców Polskich w oparciu o prognozy wskaźników makroekonomicznych zawartych w przyjętym przez Radę Ministrów Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2023-2026 obliczyła, że minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. wzrośnie o 20 proc.
Ustalenie terminu wypłaty w układzie kalendarzowym powinno jednoznacznie wskazywać dzień wymagalności roszczenia o wynagrodzenie – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Olsztynie. Termin ten powinien być określony w regulaminie pracy urzędu.
W projekcie nowelizacji Karty nauczyciela, zakładającym wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli od 1 lipca o 20 proc. nie ma wskazanych źródeł, które by pokryły zwiększone wydatki budżetu państwa – powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.