Prace nad zmianą przepisów w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych mają być kontynuowane w połowie stycznia na posiedzeniu zespołu ds. administracji i bezpieczeństwa publicznego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Chodzi m.in. o zasady wypłacania dodatków.
90 proc. skarbników zarabia miesięcznie od 7 tys. do 15 tys. zł brutto – wynika z badania przeprowadzonego wśród 557 skarbników jednostek samorządu terytorialnego. Co piąty ankietowany rozważa zmianę pracy i przejście do sektora prywatnego.
Burmistrzowie i wójtowie ze Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego chcą zachowania samodzielności w kształtowaniu wynagrodzeń pracowników samorządowych. Płace powinny być powiązane z kwalifikacjami oraz charakterem pracy na danym stanowisku, przy uwzględnieniu celów realizowanych przez określoną samorządową jednostkę organizacyjną – wskazano w stanowisku ZGW WP.
Minimalny poziom wynagradzania w pierwszej stawce zaszeregowania równy stawce minimalnego wynagradzania za pracę zaproponował Związek Powiatów Polskich w toku prac nad zmianą przepisów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców wynagrodzenia w pozostałych kategoriach również powinny być skorelowane z płacą minimalną.
Pracownicy będą mogli wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej średnich poziomów wynagrodzenia w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę – wynika z poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu Pracy. Posłowie chcą też wprowadzić obowiązek umieszczania w ogłoszeniach o pracę informacji o proponowanym wynagrodzeniu.
Przychylając się do postulatów płynących ze wszystkich stron, podjęłam decyzję o rozpoczęciu w ministerstwie prac mających na celu przygotowanie projektów dokumentów – poinformowała ministra kultury Hanna Wróblewska. Chodzi o zmiany dotyczące wynagrodzeń w sektorze kultury i możliwość przywrócenia pracownikom instytucji kultury prawa do tzw. „trzynastek”.