Zakończenie stanu epidemii w Polsce nie wprowadza zmian w głównych przepisach prawa pracy. Obowiązujący od poniedziałku stan zagrożenia epidemicznego podtrzymuje dotychczasowe regulacje dotyczące m.in. wykonywania pracy zdalnej, kierowania pracowników na zaległy urlop i na okresowe badania lekarskie.
Koniec pandemii nie oznacza końca wirusa, a koniec zagrożenia dla aparatu państwowego nie oznacza końca zagrożenia dla jednostek – przestrzega biolog prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Od 16 maja stan epidemii będzie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego, który zostanie utrzymany co najmniej do września. Chodzi o możliwość wprowadzania szybkich działań, które pozwolą reagować jeżeli pojawią się jakieś zagrożenia epidemiczne.
W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.
Na egzaminie ósmoklasisty, na maturze i na egzaminach zawodowych nie będą w tym roku obowiązywały specjalne wytyczne sanitarne jak w 2020 i 2021 r. – poinformował w komunikacie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.
Decyzji w sprawie drugiej dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 dla osób 18-80 lat można spodziewać się najpewniej w czerwcu – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.