Czy w obliczu inwazji paczkomatów w polskich miastach, wsiach przewiduje się jakiejś formy opodatkowania tych obiektów? – pytał burmistrz Chodzieży Jacek Gursz podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Według samorządowca gminy powinny mieć korzyści z tytułu lokalizacji paczkomatów na ich terenie.
MRiT zmodyfikowało projekt rozporządzenia w sprawie placów zabaw. Będą ono mogły znajdować się na innej działce niż projektowany budynek, po uzgodnieniu z właścicielem.
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. W myśl proponowanych przepisów o dwa lata dłużej będą obowiązywały obecne warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Resort rozwoju nie wyklucza zmian w procedurze rekrutacji na stanowiska powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego. Chodzi o ustawowy wymóg co najmniej trzech kandydatów podczas naboru.
Do wykazu prac legislacyjnych trafił projekt rozporządzenia zmieniający datę wejście w życie rozwiązań przeciwdziałających tzw. patodeweloperce z 1 kwietnia na 1 sierpnia 2024 r. Jak wyjaśniło MRiT, to wyjście naprzeciw oczekiwaniom m.in. samorządów.
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą musieli prowadzić ewidencję budowli ochronnych na obszarze gminy i dbać, by obiekty będące w zarządzie samorządu były gotowe do eksploatacji – wynika z projektu ustawy złożonego przez posłów Lewicy. Proponowane przepisy będą obligowały m.in. samorządy do zapewnienia miejsc w budowlach ochronnych dla co najmniej połowy ludności cywilnej z danego obszaru.