Za brak współpracy ze strony pracowników w kwestii wykorzystania zaległego urlopu pracodawca może nakładać kary porządkowe – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku. Ekwiwalent powinien być wypłacany tylko wtedy, jeśli odbiór dni wolnych w naturze nie jest możliwy.
Gmina nie może uzależniać wprowadzenia zmian w planie miejscowym od sfinansowania kosztów ich sporządzenia przez podmioty zainteresowane tymi zmianami lub wnioskujące o ich wprowadzenie – wynika z wyjaśnień RIO w Krakowie.
Z wpływów pochodzących z udostępniania map i innych danych z ewidencji nie można finansować wynagrodzeń pracowników wydziału geodezji, którzy w ramach swoich obowiązków wykonują zadania związane z weryfikacją wyników zgłoszonych prac geodezyjnych – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.
Gmina nie ponosi bezpośrednio dodatkowych wydatków w związku z realizacją przez urzędników zadań finansowanych z funduszu sołeckiego, nie można zatem kwalifikować stałych wynagrodzeń pracowników jako wydatków na realizację wniosków sołectw – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku.
Nieterminowe wypłaty i błędy przy ustalaniu podstawy naliczenia to najczęstsze uchybienia przy wypłacaniu nagród jubileuszowych w urzędach gmin – wynika z wystąpień pokontrolnych opublikowanych przez Regionalne Izby Obrachunkowe.
„Zapis w regulaminie wynagradzania, o tym że dodatek specjalny może zostać przyznany na czas nieokreślony jest nieprawidłowy” – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Według RIO dodatek ten powinien mieć charakter okresowy.