Formę rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze, ma prawo wybrać pracownik składając wniosek – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Pracownikom samorządowym nie przysługuje dodatek do wynagrodzenia określony w przepisach Kodeksu pracy, natomiast może go ustanowić pracodawca w regulaminie wynagradzania.
Inkasent jest uprawniony do pobraniu podatku najpóźniej w ostatnim dniu, w którym wpłata podatku powinna nastąpić – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu. Oznacza to, że inkasenci nie mogą pobierać zaległych zobowiązań, nie mają też prawa do wynagrodzenia z tego tytułu.
Osoba podejmująca po raz pierwszy pracę w urzędzie powinna odbyć służbę przygotowawczą, jeżeli umowa o pracę została zawarta na okres dłuższy niż pół roku lub na czas nieokreślony – wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem, którego wynik decyduje o dalszym zatrudnieniu.
Wypłata wynagrodzenia za niezrealizowane w okresie przerw świątecznych godziny ponadwymiarowe nie ma umocowania w obowiązującym porządku prawnym – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Według RIO w tym czasie nie może wystąpić gotowość nauczycieli do wykonania pracy, ponieważ szkoła nie organizuje zajęć.
Nie istnieje podstawa prawna uprawniająca do zatrudnienia dyrektora instytucji kultury na podstawie umowy o pracę – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy. Jeżeli dyrektor został powołany na czas nieokreślony przed 1 stycznia 2012 r., jego stosunek pracy wygasł z mocy prawa i organizator instytucji powinien powołać dyrektora na okres od trzech do siedmiu lat.
Ze środków pochodzących z opłaty śmieciowej gmina może dokapitalizować spółkę handlową, której powierzyła zadania związane z gospodarowaniem odpadami - wynika z wyjaśnień RIO w Opolu. Są jednak pewne warunki.