Stworzenie jednolitego systemu, który jasno określiłby m.in. rodzaje odpadów przyjmowanych w ramach PSZOK, wyeliminuje m.in. problem podrzucania odpadów przez mieszkańców sąsiednich gmin - napisała w interpelacji posłanka Lidia Czechak. W odpowiedzi resort klimatu wyjaśnił, że taki system już istnieje, a rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami w tym zakresie.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwej zmowy przetargowej w postępowaniach na odbiór i zagospodarowanie odpadów w Lublinie. Podejrzenia dotyczą spółek Kom-Eko i Koma Lublin.
Resort klimatu zapowiada zmianę przepisów, które umożliwią gminom odstępowanie od sankcji w przypadku incydentalnych pomyłek w segregacji odpadów. To wyjście naprzeciw problemom spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, które były karane za błędy pojedynczych mieszkańców.
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działania administracji w zakresie ograniczania odpadów i recyklingu. Według kontrolerów zaniedbania w tym zakresie grożą nieosiągnięciem wymaganego 55 proc. poziomu recyklingu do 2025 r. i skutkują postępowaniem UE przeciwko Polsce.
Statystyczny Polak wytwarza średnio 376 kg odpadów komunalnych rocznie; najmniej mieszkaniec Podkarpacia (250 kg), a najwięcej mieszkaniec Opolszczyzny (480 kg) - wynika z opracowania Instytutu Ochrony Środowiska. Gminy miejskie wytwarzają najwięcej, a gminy wiejskie najmniej odpadów.
Na nieco ponad tydzień przed terminem złożenia przez gminy tzw. sprawozdań odpadowych za 2024 r. IOŚ-PIB przygotowało ekspertyzę umożliwiającą samorządom wyliczenie ilości bioodpadów poddanych recyklingowi w przydomowych kompostownikach. Zdaniem resortu klimatu może to pomóc gminom w poprawie ich wskaźników recyklingu.