Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego - wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie.
90 proc. skarbników zarabia miesięcznie od 7 tys. do 15 tys. zł brutto – wynika z badania przeprowadzonego wśród 557 skarbników jednostek samorządu terytorialnego. Co piąty ankietowany rozważa zmianę pracy i przejście do sektora prywatnego.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który określa m.in. rodzaje świadczeń nieuwzględnianych przy naliczaniu płacy minimalnej. Dokument obejmuje zmiany przepisów ogłoszonych przed dniem 27 listopada 2024 r.
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Dokument uwzględnia zmiany w tabelach stanowisk oraz aktualne kwoty minimalnego wynagrodzenia w poszczególnych kategoriach zaszeregowania.
Postulujemy ujednolicenie systemów płacowych w sferze samorządowej i wprowadzenie ustawowej waloryzacji płac dla wszystkich pracowników samorządów – wskazano w apelu Związkowej Alternatywy. Związkowcy chcą, by pracownicy urzędów oraz samorządowych jednostek organizacyjnych otrzymywali jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę.
Jest problem z pozyskiwaniem nowych osób, bo mało płacimy – powiedziała Magdalena Majkowska, sekretarz miasta Wieluń, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowej Rady Forów Sekretarzy JST. Według sekretarzy wynagrodzenie urzędników nie zawsze jest adekwatne do zakresu obowiązków.