Rada gminy nie może uzależnić wysokości dodatku funkcyjnego dla nauczycieli od takich czynników jak wyniki w nauczaniu, czy jakość pracy związanej z powierzonym stanowiskiem – przypomniał wojewoda pomorski w rozstrzygnięciu nadzorczym.
Trwają prace nad zmianą rozporządzenia ws. wynagradzania pracowników samorządowych - przypomniał wiceminister pracy Stanisław Szwed. Jak dodał, problem niskich płac w samorządach ma związek z wielkością środków finansowych będących w posiadaniu pracodawców.
Z opublikowanych oświadczeń majątkowych wynika, że niemal wszyscy dzielnicowi włodarze zarabiają więcej niż prezydent stolicy. Ogromne różnice są też w wynagrodzeniach poszczególnych burmistrzów - od 112 tys. do ponad 225 tys. zł.
Samorządy powiatowe nie wierzą w poselski pomysł specjalnego funduszu, który miałby sfinansowane podwyżki dla samorządowców i nauczycieli. Zdaniem ZPP tylko systemowa zmiana w dochodach JST pozwoli na zagwarantowanie środków na podwyżki wynagrodzeń na następne lata.
Podwyżki wynagrodzenia o tysiąc złotych domagają się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie, którzy uczestniczyli w czwartek w proteście przed lubelskim ratuszem. Jak przekazał urząd miasta, roczny koszt wzrostu wynagrodzeń w MOPR przy postulowanej kwocie wyniósłby ok. 7,2 mln zł.
Projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia został w środę ponownie skierowany do komisji z uwagi na zgłoszone do niego poprawki. W trakcie sejmowej debaty poparcie dla proponowanych zmian wyraziło większość ugrupowań parlamentarnych.