Wzrost o 3132 zł minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w najwyższej kategorii zaszeregowania zaproponował Związek Powiatów Polskich w opinii do projektu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Powiaty chcą też wprowadzenia mechanizmu uzależniającego waloryzację wynagrodzeń od wzrostu płacy minimalnej.
Wprowadzenie obligatoryjnego dodatku specjalnego, ustanowienie mechanizmu waloryzacji płac oraz ustalenie minimalnego poziomu wynagrodzenia analogicznie jak w przypadku pozostałych grup pracowników samorządowych to główne postulaty dotyczące wynagradzania skarbników, o których rozmawiano podczas VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników.
Najlepiej, żeby w przypadku wynagrodzeń pracowników samorządowych wprowadzić wskaźnik podobny do tego jaki, ma zastosowanie przy określaniu płacy minimalnej. Również, jeśli chodzi o wójtów i burmistrzów wynagrodzenie powinno być corocznie waloryzowane – powiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP wiceprzewodniczący zarządu ZGW RP, wójt gminy Cekcyn Jacek Brygman.
Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego - wynika z wyjaśnień Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie.
90 proc. skarbników zarabia miesięcznie od 7 tys. do 15 tys. zł brutto – wynika z badania przeprowadzonego wśród 557 skarbników jednostek samorządu terytorialnego. Co piąty ankietowany rozważa zmianę pracy i przejście do sektora prywatnego.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, który określa m.in. rodzaje świadczeń nieuwzględnianych przy naliczaniu płacy minimalnej. Dokument obejmuje zmiany przepisów ogłoszonych przed dniem 27 listopada 2024 r.