Uruchomienie w 2026 roku szeroko zakrojonego programu szkoleń dla samorządowców z wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w pracy urzędów – zapowiedział podczas posiedzenia sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Centralny Ośrodek Informatyki (COI) rozwija usługę ePłatności w aplikacji mObywatel wspierając samorządy w oferowaniu nowoczesnych rozwiązań płatniczych. W kwietniu br. wprowadzono funkcjonalność opłaty z inicjatywy mieszkańca, a w najbliższych planach jest umożliwienie ręcznego wprowadzania danych o płatnościach i dotacje dla JST na integrację z systemem.
Zabezpieczanie łączności bezprzewodowej i urządzeń sieciowych, audyt wewnętrzny SZBI, systemy IDS/IPS, bezpieczeństwo usług chmurowych oraz wykrywanie zagrożeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji – to tematy bezpłatnych szkoleń online organizowanych w maju przez departament cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji.
W 2025 roku rząd przeznaczy rekordowe 4 mld zł na cyberbezpieczeństwo, co stanowi największy budżet w historii Polski na ten cel – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Szczególną uwagę poświęcono samorządom, które zmagają się z rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni.
Już ponad 200 JST przy wsparciu NASK rozpoczęło proces wdrożenia chmurowej wersji systemu EZD RP, a w kolejce czeka ponad 500 kolejnych jednostek. Główne zalety rozwiązania to brak kosztów po stronie JST oraz gwarancja cyberbezpieczeństwa systemu.
„Wdrożenie nowoczesnego systemu ERP to inwestycja, która staje się źródłem przewagi konkurencyjnej i przynosi realne korzyści.” - uważa Jakub Kisielewski, dyrektor Działu Konsultingu Comarch ERP Egeria. Jego zdaniem wysoka wydajność takich systemów, ich niezawodność, a także interfejs wpisujący się w najnowsze trendy zwiększa efektywność i zadowolenie pracowników.