W maju mijają pierwsze terminy na złożenie wniosku o pieniądze z rezerwy subwencji oświatowej. W tym miesiącu samorządy mogą ubiegać się o wsparcie z trzech kryteriów.
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło kryteria podziału rezerwy oświatowej subwencji ogólnej na rok 2023. W odróżnieniu od lat ubiegłych, w tym roku rezerwa ma być dzielona między samorządy według ośmiu, a nie dziewięciu kryteriów.
Związek Powiatów Polskich oczekuje pełnej refundacji subwencji, którą samorządy przekazują co miesiąc placówkom niepublicznym oraz publicznym szkołom niesamorządowym. Zdaniem powiatów, bez pełnego zwrotu środków samorządy będą musiały pokrywać różnicę kosztem własnych budżetów przeznaczonych na publiczną oświatę.
Resort finansów przedstawił ostateczne roczne kwoty subwencji, wpłat i udziałów w PIT i CIT dla poszczególnych gmin, powiatów i województw na 2023 r. przyjęte na podstawie ustawy budżetowej na 2023 rok.
Subwencja oświatowa corocznie wzrasta mimo spadku liczby uczniów i niezmienionej liczby nauczycieli; na przestrzeni ostatniej dekady jest to ok. 17 mld zł więcej - wylicza Ministerstwo Finansów. Subwencja rośnie jedynie nominalnie, lecz realnie nie nadąża za wydatkami w oświacie - odpowiadają samorządowcy.
Średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 7,8 proc. - wskazała rzecznik prasowa MEiN Adrianna Całus-Polak wskazując na ustawę budżetową. Dodała, że wraz ze wzrostem średniego wynagrodzenia zostaną również zwiększone minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.