Weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji i nauki zawierająca przepisy umożliwiające dokonanie podziału kwoty subwencji oświatowej po zwiększeniu wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli i zwiększenia na ten cel subwencji.
Resort edukacji przygotował dla JST dane do wyliczenia wskaźnika zwiększającego. Przy jego naliczaniu nie należy uwzględniać wydatków związanych z realizacją programu „Laboratoria przyszłości” – wskazuje MEiN.
W RCL opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022. Chodzi o podział ponad 1,67 mld zł w zwiazku z zaplanowanymi w tym roku podwyżkami dla nauczycieli.
Resort finansów opublikował tabele z informacją o przyznanych samorządom na 2022 r. środkach z rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej z tytułu wsparcia szkół w zakresie zorganizowania dodatkowych zajęć specjalistycznych z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Podobnie jak w poprzednim, także i w tym roku rezerwa subwencji oświatowej ma być dzielona między samorządy według dziewięciu kryteriów – wynika z projektu MEiN.
Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Edukacji i Nauki od 1 stycznia obowiązuje niższa subwencja na naukę języka niemieckiego dla uczniów mniejszości niemieckiej. Od 1 września 2022 r. zostanie zmniejszona liczba godzin przeznaczonych na te zajęcia.