Zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi położonymi w granicach administracyjnych miast to jedna ze zmian przewidywanych w projekcie ustawy zwiększającej dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
„Warszawa przyjęła właśnie zielony standard, dzięki któremu miejskie budownictwo będzie bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne” – poinformował stołeczny ratusz. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce i jednym z niewielu na świecie, które przyjęło takie rozwiązania.
Od 2030 roku wszystkie nowe budynki w Unii Europejskiej mają być zeroemisyjne. Państwa członkowskie będą też musiały poddać do tego czasu termomodernizacji 16 proc. budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 roku 26 proc. takich budynków.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego rozpoczął pilotaż Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Weźmie w nim udział 20 organów administracji architektoniczno-budowlanej. Dla wszystkich urzędów system ma być dostępny od przyszłego roku.
Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m kw., będzie możliwa na podstawie jedynie zgłoszenia - zakłada przyjęty przez rząd projekt nowelizacji Prawa budowlanego. Bez pozwolenia na budowę, a nawet zgłoszenia będzie można też wybudować przydomowy schron.
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił w piątek wyniki kolejnego, trzeciego w tym roku naboru w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego. Wsparcie w wysokości 174,5 mln zł trafi do 25 samorządów. Kwota ma przyczynić się do powstania 825 mieszkań.