11 mln 233 tys. unijnych euro trafiło do północnego subregionu woj. opolskiego na projekt określony we wniosku jako "Realizacja strategii niskoemisyjnej". Pod tą urzędową nazwą kryją się całkiem zwyczajne cele - ekologiczne autobusy, ścieżki i rowerowe, obiekty "parkuj i jedź", energooszczędne oświetlenie.
Projekt Powiatu Krapkowickiego pn. „Park&Ride&Chillout w sercu Opolszczyzny” polegał na zagospodarowaniu terenu nieużytku w przestrzeni publicznej, poprzez stworzenie ogólnodostępnej plenerowej strefy spotkań oraz miejsca rekreacji i wypoczynku dla ludzi z różnych grup wiekowych, zarówno mieszkańców powiatu jak i turystów, gdzie będą mogli zatrzymać się w podróży, odpocząć, zjeść posiłek, spędzić miło czas obcując z przyrodą.
Będzie to oczyszczalnia przyszłości - zapewnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które wyłoniło właśnie wykonawcę II etapu inwestycji w Brzegu, realizowanego ze wsparciem Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Koszty przedsięwzięcia, które ma być sfinalizowane jeszcze w tym roku, to 25 mln zł.
Dwukrotnie władzom miasta i gminy Biała na Opolszczyźnie udało się zdobyć unijne fundusze na Centrum Społeczno-Kulturalne. Zabytkowy budynek najpierw wyremontowano w ramach projektu rewitalizacji centrum miasta, a zakończony obecnie projekt wspomaga realizację funkcji społecznych w murach Centrum.
Zagospodarowanie Kamionki Piast w Opolu zostało laureatem rozstrzygniętego właśnie konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego. Dawny śmietnik przeobraził się w atrakcyjne miejsce dla mieszkańców dzięki funduszom unijnym ujętym w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Według ostatnich danych wszystkie gminy w województwie opolskim są gotowe do sprzedaży węgla swoim mieszkańcom na preferencyjnych warunkach - powiedział w poniedziałek Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.