Propozycja resortu finansów, by JST nie musiały przekazywać do Skarbu Państwa odsetek od dotacji na zadania zlecone, jeśli ich wysokość nie przekracza 100 zł kwartalnie, nie zadowala samorządów. Ich zdaniem samo wyliczenie wysokości tych odsetek będzie kosztowało więcej.
Związek Powiatów Polskich zaprasza na ogólnopolskie konsultacje „Problemy Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności”. Spotkanie odbędzie się 17 grudnia w formie online.
Minimalny poziom wynagradzania w pierwszej stawce zaszeregowania równy stawce minimalnego wynagradzania za pracę zaproponował Związek Powiatów Polskich w toku prac nad zmianą przepisów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców wynagrodzenia w pozostałych kategoriach również powinny być skorelowane z płacą minimalną.
„Bez przedstawienia założeń, bez uchwalenia jakiejkolwiek ustawy w fiszce projektu znalazły się rozwiązania przesądzające” – ocenił przedstawiciel ZPP Grzegorz Kubalski odnosząc się do projektu reformy orzecznictwa o niepełnosprawności, zakładającego utworzenie jednolitego systemu, który zastąpi obecnie funkcjonujące zespoły powiatowe i wojewódzkie.
W związku z przedłużającymi się pracami rządu nad nową ustawą o rynku pracy i służbach zatrudnienia wejście w życie tej reformy od 1 stycznia 2025 r. „wydaje się nierealne” – ocenił prezes Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka.
W przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji jego funkcję, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów – zaproponowano w projekcie nowelizacji przepisów o samorządzie gminnym. Samorządowcy chcą, aby w takim przypadku funkcję tę nadal pełnił zastępca wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.