Likwidacja Wód Polskich, udział samorządów w zryczałtowanym podatku PIT czy zwiększenie subwencji oświatowej – to niektóre z postulatów samorządów wobec nowego parlamentu.
Związek Powiatów Polskich chce jednoznacznych przepisów dotyczących możliwości wprowadzenia w domach pomocy społecznej zakazu spożywania alkoholu przez mieszkańców. Przedstawiciele powiatów pytają też o rekomendacje dla kierowników domów pomocy społecznej, w ramach stosowania obowiązujących przepisów.
Czy sesje rady i jej komisji mogą po zakończeniu stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego odbywać się w trybie zdalnym? Jak to uregulować w statucie? Związek Powiatów Polskich opublikował analizę prawną w tym zakresie.
Korporacje samorządowe negatywnie zaopiniowały projekt rozporządzenia ministerstwa sprawiedliwości w sprawie wysokości kwoty bazowej na organizację nieodpłatnej pomocy prawnej, która w 2024 r. ma wynieść 5863 zł. Minister finansów zgadza się na zwiększenie puli, pod warunkiem, że zostanie ona sfinansowana ze środków ministerstwa sprawiedliwości.
Wykorzystajmy szczepionki, które już zostały zakupione i kończmy program. Taka jest moja rekomendacja – powiedziała radca prawny Związku Powiatów Polskich Bernadeta Skóbel. Zdaniem ekspertki kontynuacja programów zdrowotnych z użyciem szczepionek finansowanych z budżetu państwa może budzić wątpliwości np. Najwyższej Izby Kontroli.
Ćwierćwiecze usamorządowionych wspólnot powiatowych starostowie i prezydenci miast na prawach powiatu celebrowali we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. W tym miejscu 25 lat temu odbyło się uroczyste wręczenie aktów erekcyjnych przedstawicielom wszystkich powiatów. Wcześniej, 5 czerwca 1998 roku, uchwalona została ustawa o samorządzie powiatowym.