Dostosowanie wyceny świadczeń do rosnących kosztów leczenia pacjentów, związanych z inflacją, wzrostem cen energii oraz ustawowym wzrostem wysokości wynagrodzeń pracowników - to główny cel projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Został on przygotowany przez organizacje branżowe oraz stowarzyszenia JST i skierowany do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu.
Związek Powiatów Polskich zwrócił się do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących obowiązku oszczędzania energii przez samorządy. Chodzi o zwolnienie z tego obowiązku budynków, w których wcześniej przeprowadzono prace modernizacyjne.
W dniach 31 maja - 1 czerwca 2023 r. w Karpaczu odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich w Karpaczu. W trakcie posiedzenia planowane są m.in. wybory do zarządu.
Związek Powiatów Polskich w opinii do senackiego projektu ustawy o sołtysach i radach sołeckich zwrócił uwagę, że w proponowanych przepisach nie wskazano, kto ma pełnić rolę pracodawcy sołtysa. W projekcie nie ma też regulacji dotyczących formy zatrudnienia sołtysów.
Projekt przewiduje przekazanie gminie nowych zadań do realizacji, bez zapewnienia źródeł sfinansowania kosztów ich realizacji – zauważa Związek Powiatów Polskich w opinii do projektu nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych.
Związek Powiatów Polskich oczekuje pełnej refundacji subwencji, którą samorządy przekazują co miesiąc placówkom niepublicznym oraz publicznym szkołom niesamorządowym. Zdaniem powiatów, bez pełnego zwrotu środków samorządy będą musiały pokrywać różnicę kosztem własnych budżetów przeznaczonych na publiczną oświatę.