Wzrost o 3132 zł minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w najwyższej kategorii zaszeregowania zaproponował Związek Powiatów Polskich w opinii do projektu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Powiaty chcą też wprowadzenia mechanizmu uzależniającego waloryzację wynagrodzeń od wzrostu płacy minimalnej.
Związek Powiatów Polskich nie zgadza się na skrócenie do 31 grudnia br. terminu na dostosowanie pomieszczeń socjalnych dla kierowców komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Samorządowcy chcą mieć czas przynajmniej do końca 2026 r.
Zapewnienia dodatków motywacyjnych dla wszystkich pracowników zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej, centrach pomocy rodzinie oraz w zespołach do spraw orzekania o niepełnosprawności domaga się Związek Powiatów Polskich. Przedstawiciele powiatów o nowelizacji przepisów w tym zakresie chcą rozmawiać z MRPiPS.
Związek Powiatów Polskich ogłosił wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Powiatów i Miast na prawach powiatu za 2024 r. Nagrodę otrzymało 45 laureatów.
Związek Powiatów Polskich negatywnie zaopiniował projekt rozporządzenia dotyczący podwyżek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych przedstawiony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według samorządowców propozycja resortu prowadzi m.in. do spłaszczenia płac pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.
„Nie powinno być standardem, że kilka miesięcy przed zakończeniem roku budżetowego powiatom brakuje środków na realizację zadania i powiaty muszą oczekiwać na podział rezerwy celowej” – wskazał Związek Powiatów Polskich w stanowisku dotyczącym funkcjonowania zespołów orzeczniczych. Samorządowcy o zmianie zasad finansowania zespołów chcą rozmawiać z MRPiPS oraz MF.