Zarząd Związku Miast Polskich, który obradował w Łodzi przed Zgromadzeniem Ogólnym ZMP, po raz kolejny negatywnie zaopiniował rządowy projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej. Zaaprobowano natomiast projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym.
Centralizacja, antysamorządowa polityka rządu i dyskryminacja miast – to główne wątki dyskusji podnoszone przez samorządowców podczas pierwszego dnia Zgromadzenia Ogólnego ZMP, które z udziałem prawie 200 delegatów z miast odbyło się w Łodzi.
Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich ruszają z kampanią informacyjną o najważniejszych problemach społeczno-gospodarczych dotykających mieszkańców i samorządy. Na pierwszy ogień idzie spot "Nasze drogie ciepło".
Jako administracja nie możemy być hamulcowym dla biznesu. Musimy stworzyć takie rozwiązania i płacić tyle, żeby mądrzy ludzie trafiali do administracji, żebyśmy byli w stanie nadążyć za gospodarką – powiedział Serwisowi Samorządowemu PAP Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej KWRiST, komentując prace nad nowym rozporządzeniem dotyczącym wynagradzania pracowników JST.
"To ustrojowy błąd. Władze samorządowe nie mogą zastępować organów ścigania i sądów" – ocenił prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz. Podczas odbywającego się w ubiegłym tygodniu w Złotoryi posiedzeniu zarządu ZMP samorządowcy po raz kolejny negatywnie zaopiniowali rządowy projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
Samorządy czekają z gotowymi projektami. Problemem są o wiele większe koszty realizacji przedsięwzięć niż wcześniej i brak środków własnych – powiedział Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich odnosząc się do przygotowań samorządów do pierwszych naborów z nowej perspektywy funduszy UE.