Program REACT-EU, będący odpowiedzią Unii Europejskiej na społeczne i gospodarcze skutki pandemii, wspomoże kieleckie ciepłownictwo. Ruszający właśnie projekt zakłada likwidację nieefektywnej i generującej duże zanieczyszczenia kotłowni węglowej, obsługującej największy kompleks szpitalny w Kielcach – Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Zespolony. Po likwidacji kotłowni węglowej oba szpitale podłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej Elektrociepłowni Kielce.
Gruntowną termomodernizację oraz wymianę nieefektywnych źródeł ciepła przejdą dzięki dofinansowaniu z UE budynki Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Piekoszowie.
Prawie 18 mln zł z Unii Europejskiej otrzymało woj. świętokrzyskie na gospodarkę wodno-ściekową. Dzięki pozyskanym środkom dofinansowane zostały inwestycje na terenie sześciu gmin w zakresie budowy sieci kanalizacyjnej, wodociągowej oraz ujęcia wody.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wysłał pisma do siedmiu gmin z regionu, zachęcając ich do podjęcia starań o odzyskanie praw miejskich. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki, w związku z 160. rocznicą powstania styczniowego, wystąpił z inicjatywą, aby miejscowości, które po tym czynie zbrojnym utraciły prawa miejskie, miały szansę odzyskania statusu miasta.
Do 20 grudnia br. można zgłaszać prace na konkurs literacki „Europa okiem młodych” ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Trzymiesięczny areszt zastosował sąd wobec dyrektora jednej ze szkół w powiecie buskim, podejrzanego o przywłaszczenie pieniędzy m.in. ze zbiórek uczniowskich. Łącznie na konto mężczyzny miało trafić ponad 670 tys. złotych. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia.