Zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi położonymi w granicach administracyjnych miast to jedna ze zmian przewidywanych w projekcie ustawy zwiększającej dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Trwają prace legislacyjne nad przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów spółdzielni mieszkaniowych, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste po dniu 31 grudnia 2018 r. - poinformował wiceminister rozwoju Jacek Tomczak. Z jego wyjaśnień wynika, że nie ma planów zniesienia 10-letniej karencji w zakresie sprzedaży nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego.
Resort prowadzi obecnie prace koncepcyjne nad rozwiązaniami prawnymi zmierzającymi do uwłaszczenia gruntów będących w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowych – poinformował wiceszef MRiT Jacek Tomczyk. Ministerstwo nie planuje wprowadzenia możliwości skrócenia przez rady gmin dziesięcioletniego okresu karencji dla innych użytkowników wieczystych.
Rozszerzenie katalogu obiektów zaliczanych do budowli podlegających opodatkowaniu oraz ustanowienie pierwszeństwa kwalifikacji obiektów jako budowli nad budynkami - eksperci i skarbnicy śląskich samorządów opracowali propozycje zmian w przepisach podatkowych.
W obowiązujących przepisach brak jest jednoznacznego zakazu udziału wójta w przetargu na nabycie lokalu użytkowego sprzedawanego przez gminę, którą kieruje – wynika z opinii RIO w Bydgoszczy.
Zmiany w zaliczaniu gruntów zajętych pod biogazownie, umożliwienie stosowania odmiennej od standardowej metody numeracji działek po podziale oraz dostosowanie przepisów do nowych zasad zaliczania gruntów do użytku gruntowego „drogi” – to niektóre ze zmian zaproponowanych w nowym rozporządzeniu MRiT.