Brak aktualnych planów wykorzystania zasobu gminnego, nierzetelne wykazy nieruchomości przeznaczonych do zbycia i wadliwa ewidencja – to najczęstsze nieprawidłowości w gospodarowaniu nieruchomościami przez gminy stwierdzone przez Najwyższą Izbę Kontroli. Zdaniem NIK zjawisko to wymaga wnikliwej kontroli w skali całego kraju.
Spółdzielniom mieszkaniowym, które w dniu 5 grudnia 1990 r. były użytkownikami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy będzie przysługiwać pierwszeństwo w przeniesieniu prawa własności lub zawarcia umowy o oddanie w użytkowanie wieczyste do działki gruntu, z którego korzystają na cele statutowe – przewiduje projekt ustawy przygotowany przez PiS.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Nowelizacja zakłada m.in., że KOWR będzie mógł udzielać JSW bezzwrotnej pomocy finansowej na budowę, remont czy rozbudowę dróg.
Zmiany w przekazywaniu przez KOWR nieruchomości na rzecz samorządów - przewiduje rządowy projekt, który na początku lipca br. trafił do Sejmu.
Wejście w życie nowego prawa geologicznego, które wprowadza kategorię złoża strategicznego nie ograniczy władztwa planistycznego gmin; nie spowoduje też, że na terenach miast i wsi nie będzie możliwa zabudowa – przekonuje resort klimatu.
Nieżyciowe prawo, długi czas oczekiwania na decyzje administracyjne pozwalające rozpocząć budowę lub odmowy „z automatu”, brak ziemi, rosnące koszty oraz prywatny interes stojący czasem ponad dobrem ogółu – to zdaniem przedstawicieli praktyków najpoważniejsze problemy, z którymi stykają się dziś inwestorzy w branży mieszkaniowej.