Rzeczniczka Praw Dziecka w liście skierowanym do dyrektorów i nauczycieli szkół zaapelowała o odstąpienie od zadawania prac domowych na czas przypadający na przerwę świąteczną. Poprosiła też, by bezpośrednio po powrocie do szkół nie odbywały się sprawdziany i prace klasowe.
Mamy już sygnały, nadchodzące z całej Polski, że w tej chwili zaczyna brakować pieniędzy. To nie tylko „sławny” już Bodzentyn, ale i wiele innych miast na Śląsku przyznaje, że ze względu na brak środków przestano opłacać ZUS. Reasumując, myślę, że dopiero zobaczymy, jak sytuacja będzie się kształtowała w praktyce – mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
„Choć sam pomysł nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jest dobry, to trzeba przyznać, że w tym wszystkim jest po prostu za mało pieniędzy” – przyznaje Mariusz Banach, wiceprezydent Lublina ds. oświaty i wychowania.
W czwartek w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, w skład którego wchodzą przedstawiciele rządu, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i przedstawiciele samorządów. Ministerstwo przedstawiło swoje propozycje zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli.
"Zawód nauczyciela nie może być opłacany niżej niż przeciętna płaca" - powiedział w piątek Donald Tusk. Premier zobowiązał się do przyspieszenia prac nad obywatelskim projektem dotyczącym tej kwestii. Zaznaczył jednak, że negocjowane będą tylko pewne aspekty zgłoszonego projektu.
Wypłata wynagrodzenia za niezrealizowane w okresie przerw świątecznych godziny ponadwymiarowe nie ma umocowania w obowiązującym porządku prawnym – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Według RIO w tym czasie nie może wystąpić gotowość nauczycieli do wykonania pracy, ponieważ szkoła nie organizuje zajęć.