Od 1 stycznia 2025 r. nauczyciele mają dostać 5 proc. podwyżki – zakłada ustawa budżetowa, która czeka jeszcze na rozpatrzenie poprawek Senatu. Podwyżki - z wyrównaniem od początku roku - będą musiały być wypłacone nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy.
Nauczyciele klas I-III szkół podstawowych oraz nauczyciele szkół ponadpodstawowych zostaną objęci programem umożliwiającym im zakup laptopów ze środków publicznych. Do grupy uprawnionych nie zostali zaliczeni nauczyciele wychowania przedszkolnego.
Rzeczniczka Praw Dziecka w liście skierowanym do dyrektorów i nauczycieli szkół zaapelowała o odstąpienie od zadawania prac domowych na czas przypadający na przerwę świąteczną. Poprosiła też, by bezpośrednio po powrocie do szkół nie odbywały się sprawdziany i prace klasowe.
Mamy już sygnały, nadchodzące z całej Polski, że w tej chwili zaczyna brakować pieniędzy. To nie tylko „sławny” już Bodzentyn, ale i wiele innych miast na Śląsku przyznaje, że ze względu na brak środków przestano opłacać ZUS. Reasumując, myślę, że dopiero zobaczymy, jak sytuacja będzie się kształtowała w praktyce – mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.
„Choć sam pomysł nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jest dobry, to trzeba przyznać, że w tym wszystkim jest po prostu za mało pieniędzy” – przyznaje Mariusz Banach, wiceprezydent Lublina ds. oświaty i wychowania.
W czwartek w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyło się plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, w skład którego wchodzą przedstawiciele rządu, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i przedstawiciele samorządów. Ministerstwo przedstawiło swoje propozycje zmian w pragmatyce zawodowej nauczycieli.