Postępujący kryzys finansów publicznych, niekorzystne rozwiązania fiskalne oraz problemy demograficzne uderzają szczególnie w samorządy z obszarami wiejskimi, w tym ich możliwości absorpcji funduszy UE – ocenił Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.
Samorządy czekają z gotowymi projektami. Problemem są o wiele większe koszty realizacji przedsięwzięć niż wcześniej i brak środków własnych – powiedział Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich odnosząc się do przygotowań samorządów do pierwszych naborów z nowej perspektywy funduszy UE.
Blisko pół miliona zatrudnionych, stopa bezrobocia niższa o ok. 1,7 punktu procentowego, stabilizacja rynku pracy – to, według raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, niektóre tylko efekty funduszy europejskich na polskim rynku pracy w latach 2014-2021.
112 osób z piętnastu Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu łomżyńskiego weźmie udział w zainaugurowanym w poniedziałek pilotażowym programie szkoleń z kompetencji cyfrowych. Program jest finansowany ze środków unijnych.
Harmonogram naborów w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) na 2023 r. jest już dostępny dla beneficjentów. Pierwsze konkursy ruszą na początku lutego - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
KPO to środki inne niż fundusze europejskie. Są planowane do wydania szybko i do sprawnego rozliczenia – tłumaczył na konferencji w Cieszynie europoseł Jan Olbrycht. Podkreślił przy tym, że samorządy czekają z gotowymi projektami i bardzo potrzebują tych pieniędzy.