Aż 83,5 proc. respondentów (mogli wskazać więcej niż jedną odpowiedź) stwierdziło, że inwestycje w ochronę zdrowia powinny być priorytetem działań samorządów - wynika z sondażu IBRiS dla poniedziałkowej „Rzeczpospolitej”.
Na 20 skontrolowanych przez NIK gmin jedynie połowa prowadziła prace służące poprawie stanu mieszkań o niskim standardzie i to tylko nielicznych. Zdaniem Izby powodem były nie tylko ograniczone możliwości finansowe, ale także nieracjonalna i niezgodna z przepisami polityka mieszkaniowa kontrolowanych gmin.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przypominają samorządom o możliwości udziału w konkursie o przyznanie certyfikatu Znak Jakości Ekonomii Społecznej 2023. Nabór trwa do 31 marca.
Stworzenie ram prawnych dla tzw. usługi sąsiedzkiej jako formy realizacji usług opiekuńczych, umożliwienie DPS-om świadczenia usługi wsparcia krótkoterminowego oraz wprowadzenie mieszkań treningowych i wspomaganych w miejsce istniejących obecnie mieszkań chronionych przewidują założenia do projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.
Asystenci rodziny otrzymają dodatek do wynagrodzenia w wysokości do 3 tysięcy zł brutto – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłaszając zarazem Program asystent rodziny na rok 2022. Na wypłatę dodatków resort przeznaczy do 10 mln złotych.
Minister rodziny Marlena Maląg wręczyła odznaki Primus in Agendo i wyróżnienia przedstawicielom 10 powiatów mającym największe osiągnięcia we wprowadzaniu deinstytytucjonalizacji w systemie pieczy zastępczej.