Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Miasto leżące w województwie śląskim, w Powiecie Będzińskim, położone w północnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Powierzchnia obejmuje 12,78 km2, zamieszkuje ją 9,5 tys. mieszkańców. Dobra lokalizacja ułatwia dojazd do dużych miast regionu: Będzin, Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Czeladź, Sosnowiec i Katowice. Niedaleko Wojkowic znajdują się ważne szlaki komunikacyjne – Droga Krajowa nr 11, Droga Krajowa nr 94, autostrada A1 oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice

Miasto leżące w województwie śląskim, w Powiecie Będzińskim, położone w północnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Powierzchnia obejmuje 12,78 km2, zamieszkuje ją 9,5 tys. mieszkańców. Dobra lokalizacja ułatwia dojazd do dużych miast regionu: Będzin, Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Czeladź, Sosnowiec i Katowice. Niedaleko Wojkowic znajdują się ważne szlaki komunikacyjne – Droga Krajowa nr 11, Droga Krajowa nr 94, autostrada A1 oraz Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice.

Pierwsze wiadomości dotyczące Wojkowic sięgają XIII wieku. Miejskie legendy głoszą, że nazwa miasta ma pochodzenie osobowe i pochodzi od słowa „Wojek” – od rycerza Wojka, który toczył boje na terenie naszego miasta, lub rycerza Wojsława, który podarował to miasto swoim synom – Wojkowiczom.

Na początku XX wieku odkryto pokłady węgla kamiennego i rozpoczęto budowę kopalni „Jowisz”, otwartą w 1910 roku. By zapewnić odbiorców miału węglowego otwarto również cementownię „Saturn” (1930 rok). Pod koniec lat sześćdziesiątych zaczęto budowę osiedli mieszkaniowych dla pracowników kopalni i cementowni. „Jowisz” i „Saturn” wydatnie pomogły Wojkowicom w procesie usamodzielniania się. Obecnie największym osiedlem w naszej gminie jest osiedle Plaka, które liczy ok. 1400 mieszkańców.

Od 1918 roku Wojkowice istniały jako wioska, od 1945 roku jako osiedle, a w 1962 roku uzyskały prawa miejskie. Samodzielną gminą były do 1977 roku (włączenie do miasta Będzina), a od 1992 roku ponownie stały się oddzielnym miastem.

W Wojkowicach funkcjonuje Miejski Klub Sportowy Górnik Wojkowice (1925 rok), jego największym osiągnięciem była gra w drugiej lidze rozgrywek w Polsce (lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte). W Wojkowicach istnieje też Klub Sportowy Mistral, w którym można doskonalić sztuki walki (taekwondo i kickboxing). Od 2013 roku w Wojkowicach prowadzona jest Akademia Piłkarska „Millenium”, która szkoli w piłkarskim fachu dzieci i młodzież w wieku od 5 do 14 lat.

Miejski Ośrodek Kultury organizuje szereg imprez o charakterze lokalnym i ponadlokalnym m.in. przeglądy, koncerty czy konkursy, także warsztaty plastyczne, zajęcia taneczne, warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych, zajęcia wokalne, warsztaty literacko-dziennikarskie, zajęcia językowe, klub filmowy itp. Przy MOKu działa Regionalny Zespół Folklorystyczny "Jaworznik" oraz zespół taneczny Otherside. MOK podejmuje inicjatywy zmierzające do aktywizacji wszystkich grup wiekowych mieszkańców.



W Wojkowicach znajduje się żłobek, przedszkole, dwie szkoły podstawowe, gimnazjum, Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Architektury Krajobrazu. Działają trzy ochotnicze straże pożarne, Zakład Opieki Zdrowotnej, Zakład Karny, Areszt Śledczy oraz Komisariat Policji.

Funkcjonuje tutaj centrum Madison (m.in. z bawilandią, salą do tańca i fitnessu, squash), poza stadionem „Milenium” istnieją zmodernizowane boiska i bieżnia przy gimnazjum oraz boiska do gry w piłkę nożną przy szkołach podstawowych. Wizytówką miasta jest zrewitalizowany Park Miejski, gdzie zlokalizowane jest siłownia na wolnym powietrzu, ścieżki edukacyjno-zdrowotne oraz plac zabaw. Istnieje też miejsce dla miłośników ASG i paintballa.

Przez Wojkowice przepływa rzeka Brynica oraz jej dwa dopływy – Wielonka i Jaworznik. Na terenie gminy funkcjonuje oczyszczalnia ścieków, zakład produkujący części do samolotów, a od niedawna również zakład obróbki kamienia.

W Wojkowicach znajduje się dużo terenów do zagospodarowania bądź dzierżawy, a dogodne usytuowanie miasta skutecznie zachęca do inwestycji na jego terenie, co przejawia się m.in. w dynamice tworzenia nowych budynków mieszkalnych oraz w kolejnych inwestycjach.

Więcej informacji o mieście www.wojkowice.pl 

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP