Do Zelowa łatwo trafić. Jest to jedna z większych gmin w województwie łódzkim, zajmuje powierzchnię 16821 ha. Swym zasięgiem obejmuje 35 sołectw i 63 miejscowości. W ostatnich latach na terenie Gminy zanotowano pozytywne zjawisko znacznego wzrostu liczby małych firm, który przyczynił się do wykreowania nowych miejsc pracy i zdywersyfikowania zatrudnienia w gminie. Ogółem na obszarze Gminy Zelów działa około 752 podmiotów gospodarczych, wśród których najliczniejsze są placówki handlowe, usługowe, a także podmioty działające w branży budowlanej. Ludność Gminy to w większości osoby w wieku produkcyjnym. Społeczność gminna jest stosunkowo młoda. Duża grupa młodzieży stanowi doskonałe zaplecze siły roboczej dla przyszłych inwestycji.
W kierunku ZelowaDo Zelowa łatwo trafić. Jest to jedna z większych gmin w województwie łódzkim, zajmuje powierzchnię 16821 ha. Swym zasięgiem obejmuje 35 sołectw i 63 miejscowości.
Obszar Gminy Zelów znajduje się na szlaku drogi krajowej [Nr 12] relacji Sieradz – Piotrków Trybunalski – Lublin, drogi wojewódzkiej [Nr 483] łączącej miasta Łask – Szczerców – Częstochowę oraz na szlaku drogi wojewódzkiej [Nr 484] relacji Łask – Buczek – Zelów – Bełchatów – Kamieńsk, która przebiega przez centrum miasta Zelowa.
Gmina posiada dobre połączenia komunikacyjne szczególnie z pobliskimi miastami – Łodzią (odległość 50 km), Łaskiem (odległość 16 km) i Bełchatowem (odległość 16 km) oraz niekłopotliwą odległość od Warszawy (160 km).
Atrakcyjna lokalizacja w centrum Polski to nie jedyny atut dynamicznie rozwijającego się Zelowa.
Ludność Gminy to w większości osoby w wieku produkcyjnym. Społeczność gminna jest stosunkowo młoda. Duża grupa młodzieży stanowi doskonałe zaplecze siły roboczej dla przyszłych inwestycji.
Władze samorządowe dbają o edukację najmłodszych zelowian, którzy uczą się w dobrze wyposażonych, dwóch miejskich i trzech wiejskich szkołach podstawowych. Dalszą edukację mogą pobierać w dwóch gimnazjach i liceum ogólnokształcącym.
W trakcie całego roku w Gminie Zelów odbywają się liczne imprezy kulturalne. Uroczyście obchodzone są święta narodowe i jubileusze. Sezon kulturalny rozpoczyna się Koncertem Noworocznym, od czerwca do października trwają Letnie Koncerty Festiwalowe, w lipcu organizowane są Dni Zelowa, a we wrześniu Turniej Piłki Nożnej Oldboyów im. Krzysztofa Surlita.
Doskonałe warunki wypoczynku
Walory środowiska umożliwiające działalność wypoczynkową i rekreacyjną to atuty gminy Zelów. Do najważniejszych z nich należą lasy pokrywające 1 terenu całej gminy, które stwarzają bardzo korzystne warunki bioklimatyczne.
Równie ciekawe są południowe rejony gminy Zelów. Znajduje się tam fragment Szczercowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, który obejmuje swym zasięgiem przygraniczne kompleksy leśne gminy wraz z wcinającymi się enklawami pól i dolin rzecznych.
Obok malowniczych północnych i południowych rejonów gminy Zelów, atrakcyjnym krajobrazowo jest także zalew „Patyki” położony na rzece Pilsi, wraz z przylegającą do niego stanicą harcerską. Sąsiedztwo kompleksu wydmowego porośniętego lasem sosnowym, podkreśla atrakcyjność tego rejonu.
Niezwykle piękne, ciche tereny położone w sąsiedztwie kompleksów leśnych występują również w miejscowości Kolonii Karczmy – Jamborek. Tam też znajdują się zwarte obszary budownictwa letniskowego.
Dzięki walorom środowiska, pięknym lasom, dobrym warunkom bioklimatycznym, a także kształtującym się rejonom rekreacyjno – wypoczynkowym oraz położeniu ich w bliskim sąsiedztwie aglomeracji łódzkiej, gmina Zelów stwarza doskonałe warunki turystyki i wypoczynku dla mieszkańców całego województwa łódzkiego.
Wielokulturowość – granica, która łączy
Początek miastu dała osada założona w XIII w. Pierwotnie nosiła ona nazwę Szelyów, a następnie Zeliów. Pierwsza odnosząca się do niej wzmianka historyczna sięga 1402 roku i pochodzi z księgi „Liber Beneficiorum” Jana Łaskiego. Do końca XVIII w. Zelów był typową wsią szlachecką, której mieszkańcy trudnili się uprawą ziemi i hodowlą.
Źródła historyczne podają, iż w 1802 roku majątek Zelów, będący wówczas własnością Józefa Świdzińskiego, został zakupiony przez przybyłych do Polski Czechów.
Zapoczątkowali oni na tym terenie funkcjonujący do dziś przemysł włókienniczy, zajmując się głównie rękodzielnictwem tkackim. Warsztaty zelowskie wyspecjalizowały się m.in. w produkcji satyny, kretonu oraz dekoracyjnych pluszów - wykonywanych z bawełnianej osnowy i wełnianego wątku.
Przez dłuższy okres czasu „zelowscy” Czesi pełnili w osadzie dominującą rolę, jednak po zakończeniu I wojny światowej i utworzeniu Czechosłowacji zaczęli opuszczać Polskę i wracać do ojczyzny. Po dużej migracji Czechów, w okresie międzywojennym, zaczęli pojawiać się w Zelowie Polacy, Niemcy oraz Żydzi.
Jedną z charakterystycznych cech Zelowa, szczególnie w tym okresie, był rozwój różnych wyznań religijnych. Każda narodowość kultywowała własną religię, a wśród nich najliczniejszą była parafia ewangelicko – reformowana.
W okresie międzywojennym wzrósł znacznie potencjał gospodarczy miasta. Powstało wówczas wiele fabryk włókienniczych m.in. K. Rajcherta w Herbertowie.
Po II wojnie światowej liczba Czechów znacznie zmalała. Wyjechała również duża część Niemców. Na ich miejsce i na miejsce wymordowanych przez okupanta Żydów przybyli Polacy z okolicznych wsi. Przestały wówczas egzystować: Wolny Kościół Ewangelicko – Reformowany, Metodyści, Bracia Czescy i Morawscy oraz wyznanie mojżeszowe.
Do chwili obecnej kultywowane w Zelowie są cztery wyznania: rzymsko – katolickie, ewangelicko – reformowane, chrześcijan baptystów i ewangelicko - augsburskie.
W 1954 roku Zelów otrzymał prawa osiedla, a trzy lata później (1957) prawa miejskie. W 1976 r. miasto i gmina zostały połączone w jedną jednostkę administracyjną, a od 1990 r. tworzą jedną wspólnotę samorządową.
Tu warto inwestować
Gmina Zelów to miejsce, z wielu względów, atrakcyjne dla kapitału inwestycyjnego.
Potencjalny inwestor znajdzie tutaj przychylność władz samorządowych oraz działającej na tym terenie Fundacji Rozwoju Gminy Zelów.
Do inwestowania w Zelowie zachęca też ciągle rozbudowująca się infrastruktura techniczna, 148,9 km sieci wodociągowej, 31,7 km sieci kanalizacji sanitarnej, dwie oczyszczalnie ścieków o dużej przepustowości, dobra jakość dróg, dostępność energii elektrycznej, linii telefonicznej, dostęp do szerokopasmowego Internetu i troska o środowisko naturalne.
Plany rozwoju gminy, dzięki pomocy środków unijnych, zmierzają przede wszystkim do dalszej rozbudowy infrastruktury technicznej, tj. budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci wodociągowej w pasie drogi wojewódzkiej 484 na odcinku od miejscowości Łobudzice do granic gminy w kierunku zachodnim.
Istotnym planowanym przedsięwzięciem jest rozbudowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie o bibliotekę, obserwatorium astronomiczne i kompleks pomieszczeń dydaktycznych.
Zamierzamy też kontynuować budowę wodociągów i kanalizacji na terenach wiejskich, jak również na bieżąco dbamy o dobrą jakość dróg gminnych.
Dane teleadresowe Gminy Zelów
Burmistrz: Urszula Świerczyńska
strona www: www.zelow.pl
e-mail: umzelow@zelow.pl
tel.: 44/ 634 10 00
fax: 44/634 13 41
Kontakt: Urząd Miejski w Zelowie
ul. Żeromskiego 23
97-425 Zelów