Złotoryja – najstarsze miasto w Polsce. Miasto złota i tradycji. Prawa miejskie otrzymała już w roku 1211, co czyni je najstarszy miastem w Polsce, pod względem prawnym.
Z czasów średniowiecza zachował się układ architektoniczny miasta, obszerne fragmenty murów obronnych, Baszta Kowalska, którą można zwiedzać oraz piękny rynek z zachowanymi zabytkowymi kamieniczkami. W centralnej części starego miasta znajduje się dawny ratusz miejski oraz dwie piękne fontanny: Delfina i Górników. Najcenniejszym zabytkiem jest XIII w. kościół NNMP, który w swym wnętrzu skrywa wiele ciekawych dzieł sztuki oraz 23-metrową studnię, która w przeszłości służyła miejscowej ludności podczas licznych najazdów. Znakomitym punktem widokowym jest 67-m wieża kościoła NNMP z której roztacza się piękna panorama. Wieża jest udostępniona do zwiedzania a w jej wnętrzu znajdują się sale w których urządzono wystawy poświęcone ważnych wydarzeniom rozgrywającym się w Złotoryi na przestrzeni dziejów.
Historia Złotoryi nierozerwalnie związana jest ze złotem. Ten cenny kruszec wydobywano w okolicach miasta już od XII-XIII w. Dziś historię i tradycje związane z górnictwem i poszukiwaniem złota przybliżają ekspozycje w Muzeum Złota. Aby poznać historię dawnego górnictwa warto również odwiedzić Kopalnię Złota „Aurelia”. „Złote tradycje” kultywowane są również podczas corocznych Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota. Miasto znane jest w świecie z organizowanych tu zawodów, ponieważ już trzykrotnie było gospodarzem mistrzostw świata w płukaniu złota.
W Złotoryi 24 grudnia odbywa się również najstarsza w Polsce wigilia w rynku, podczas której władze miasta wraz z mieszkańcami kultywują tradycje wspólnego kolędowania, pochodzące z roku 1553.
Nad to Bliskość natury sprawia, że miasto jest idealnym miejscem do wypoczynku i rekreacji.
Władze Złotoryi kładą duży nacisk na rozwój infrastruktury i podnoszenie jakości życia mieszkańców, jednocześnie dbając o zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego. Wszystkie zabytki są pięknie odnowione a miasto przez turystów uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w Polsce. To również miejsce przyjazne dla inwestorów, oferujące liczne możliwości rozwoju biznesu w sprzyjającym otoczeniu.
W Złotoryi na każdym kroku widać, że przeszłość harmonijnie łączy się z teraźniejszością, a tradycja spotyka się z nowoczesnością. To miasto pełne historii, ale także otwarte na przyszłość i nowe wyzwania.
Burmistrzem Złotoryi od 2024 roku jest Paweł Kulig, samorządowiec, w latach 2019-2024 zastępca burmistrza Złotoryi, mgr ekonomii, MBA Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie Zarządzanie strategiczne i operacyjne.