Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Gmina Gniew położona jest w południowej części województwa pomorskiego, na lewym brzegu Wisły, przy granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Etnicznie i kulturowo przynależy do Kociewia, malowniczego regionu, położonego we wschodniej części Borów Tucholskich.

Ważnym atutem miasta i gminy jest ich dogodne położenie przy drodze krajowej nr 91, łączącej porty nadbałtyckie z południem Europy, w niedalekiej odległości od serca regionu Trójmiasta i zjazdu na Autostradę A1 w kierunku Gdańska, Łodzi i Warszawy. W 2013 roku oddano do użytku most na rzece Wiśle, łączący gminę Gniew z położonym po drugiej stronie rzeki Kwidzynem, miastem stanowiącym prężny ośrodek gospodarczy.

Na terenie gminy Gniew znajduje się łącznie 10 placówek oświatowych oraz otwarty na początku 2019 roku żłobek miejski. Swoją działalność prowadzi tu kilka dużych zakładów przemysłowych: FAMA Sp. z o.o., Rolls-Royce Marine Poland, Zakład Produkcji Kruszyw, Mikrostyk S.A., Alarmtech Polska, Ciepłownia Gniew - oddział Veoilii Północ, dystrybutora energii cieplnej. Na terenie gminy działa również dobrze prosperująca spółka gminna Inwest-Kom, wykonująca zadania własne gminy w zakresie działalności komunalnej.

 Fot. Studio A Opanuj Gniew

Najokazalszym zabytkiem Gniewu jest zamek, wchodzący w skład kompleksu Wzgórza Zamkowego, który od 2010 roku znajduje się w rękach prywatnych, tworząc nowoczesne centrum konferencyjno-hotelowe. Gniewska twierdza wpisana jest na listę 21 najlepszych krajowych produktów turystycznych, rekomendowanych przez Polską Organizację Turystyczną.

Największą inwestycją w historii Gniewu jest rewitalizacja starego miasta, rozpoczęta w 2018 roku. Dzięki kilkumilionowym dotacjom pozyskanym na realizację projektu, Gniew stał się jeszcze bardziej atrakcyjnym turystycznie miejscem na mapie dziedzictwa kulturowego Pomorza.

Szczególną troską samorządu jest tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości m.in. poprzez ofertę terenów przemysłowych dla lokalizacji nowych inwestycji i wsparcie instytucjonalne potencjalnego inwestora. Władze samorządowe są przychylnie nastawione do projektów inwestycyjnych zmierzających do zagospodarowania terenów przemysłowych z zachowaniem szczególnych walorów przyrodniczych i kulturowych gminy. Zachętą dla przedsiębiorców jest system zwolnień i ulg podatkowych, a także spora grupa pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych.

Opanuj Gniew!

 

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP