Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Nowy Tomyśl to młode, dynamicznie rozwijające się miasto położone w zachodniej części Wielkopolski. Są tu liczne przedsiębiorstwa o wysokiej kulturze pracy, ogród zoologiczny (założony w 1974 roku), ogromny park (ponad 30 ha), sezonowe lodowisko, tor rowerowy pumptrack, tężnia solankowa, wiklinowy kosz gigant, prywatna uczelnia wyższa i żywa palma!

Fot. Nowy Tomyśl.png

Gigantyczna wiklinowa instalacja jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych symboli miasta. Kształtem przypomina łódź z herbu Nowego Tomyśla, wykonany z materiału nawiązującego do tutejszych wielowiekowych tradycji upraw wikliny i rzemiosła plecionkarskiego. Imponujące rozmiary pozwoliły na wpis w Księdze Rekordów Guinnessa. W roku 2020 została przeprowadzona gruntowna renowacja. Obecny kosz gigant ma ok. 20 m długości, ok. 10 m szerokości i ok. 9 m wysokości.

Jedną z kilku atrakcji turystycznych Nowego Tomyśla jest malarstwo ścienne – murale. Możemy pochwalić się całkiem pokaźną kolekcją - dzieła namalowane na ścianach budynków w centrum Nowego Tomyśla zlokalizowane są przy ulicach: 3 Stycznia, Zbąszyńskiej, Wiatrakowej, Kolejowej, os. Północ, placu Niepodległości, na deptaku przy Nowotomyskim Ośrodku Kultury (ul. Tysiąclecia) oraz przy ul. Witosa na ścianie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Nowy Tomyśl to również śpiew, taniec, muzyka. Kalendarz imprez na dany rok jest obszerny, a my polecamy i zapraszamy na kilka najważniejszych:

- Big Band Festiwal - organizowany na początku czerwca w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, corocznie gromadzi najlepsze zespoły jazzowe z całego kraju.

- Jarmark Chmielo-Wikliniarski – impreza łączy promocję miasta ze znakomitą rozrywką. Podczas jarmarku króluje chmiel, wiklina, dobra muzyka wraz z festiwalem food trucków.

- Ogólnopolski konkurs modeli kartonowych – ma na celu popularyzację modelarstwa wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych jako jednej z form spędzania wolnego czasu oraz kształtowania zdolności manualnych i wyobraźni przestrzennej.

- Turniej szachowy z okazji Dnia Niepodległości w Jastrzębsku Starym (11 listopada) – co roku gromadzi w świetlicy wiejskiej pasjonatów szachowych rozgrywek z całego kraju.

- KASSK – Konferencja Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych, organizowana jest od 2004 roku przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Poświęcona jest nowym technologiom w edukacji.

W czerwcu 2021 roku odbyła się najwyższa rangą impreza sportowa w historii miasta - 48 Mistrzostwa Polski Seniorów Karate Kyokushin.

Laureat:
•    Gmina dobra do życia 2021 – II miejsce w kategorii - gminy z siedzibą powiatu ziemskiego (Ranking Serwisu Samorządowego PAP)
•    Najzamożniejsze miasto powiatowe w Wielkopolsce za rok 2019 i 2020 (ranking pisma samorządowego „Wspólnota”)

 

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP