Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Koło to miasto położone nad Wartą, lokowane w 1362 r. przez króla Kazimierza Wielkiego na gruntach wsi Koło; w miejscu z natury obronnym, na wyspie między ramionami Warty tworzącej tu zakole, w pobliżu zamku królewskiego. Jak głosi jedna z legend, wóz, którym podróżował Kazimierz Wielki, w okolicy osady zgubił koło. Mieszkańcy pomogli monarsze, który w podziękowaniu nadał osadzie prawa miejskie i nazwę…

Z Kołem wiążą się początki polskiego parlamentaryzmu. Tu odbywały się szlacheckie sejmiki generalne dla całej Wielkopolski, które później przekształciły się Sejm Walny.  Krajobraz Koła związany jest z doliną Warty, która ma tu charakter dojrzałej rzeki nizinnej ze starorzeczami, stanowiącymi pozostałość po meandrującej niegdyś rzece. Malowniczy krajobraz Warty doskonale komponuje się z bezcennymi zabytkami architektury, znajdującymi się w promieniu kilkuset metrów od siebie. Ogromne wrażenie robią XIV-wieczne ruiny zamku kazimierzowskiego położone na malowniczym wzniesieniu przy Warcie. Gotycki kościół farny z bezcennym zabytkiem: płytą nagrobną Jana Zawiszyca, syna sławnego rycerza Zawiszy Czarnego, zachęca do odwiedzin. Podobnie barokowy kościół ojców bernardynów oraz XVI-wieczny ratusz. Nie bez przesady można powiedzieć, że Koło to miasto, gdzie zabytki naokoło.

Koło posiada wielowiekową tradycję związaną z garncarstwem oraz produkcją porcelany. W oparciu o zgromadzony przez Czesława Freudenreicha, trzeciego dziedzica fabryki, bogaty zbiór wyrobów z porcelany, półporcelany, fajansu oraz majoliki zorganizowano w Kole Muzeum Technik Ceramicznych – jedyne tego typu muzeum w Polsce. Zasadniczą część kolekcji ceramiki stanowią wyroby miejscowej fabryki fajansu, wyprodukowane na przestrzeni ponad 150 lat jej istnienia. Placówka posiada w swych zbiorach również kilkaset obiektów pochodzących z innych wytwórni. Na poddaszu kolskiego ratusza – siedziby władz miejskich -  powstała stała ekspozycja Muzeum Technik Ceramicznych "Fajans kolski - formy, dekoracje, techniki zdobnicze" imienia Czesława Freudenreicha.

Miasto jest atrakcyjne dla inwestorów. Położenie w samym środku Polski spowodowało, że w Kole krzyżują się ważne szlaki komunikacyjne. W 2006 r. został oddany do użytku odcinek autostrady A-2 łączącej Koło z Łodzią i Poznaniem. Przez miasto przebiega linia kolejowa ze wschodu na zachód, która w odległości 10 km od miasta przecina się z magistralą kolejową Wybrzeże – Śląsk.

Koło jest ważnym ośrodkiem gospodarczym. W efekcie sprzyjających przedsiębiorczości rozwiązań, coraz więcej firm decyduje się na rozbudowę i zatrudnianie nowych pracowników. Dzięki temu podstawą lokalnej gospodarki są silne przedsiębiorstwa o ustabilizowanej pozycji na rynku. Do najważniejszych firm należą: Sanitec Koło, Geberit Produkcja Zakład Koło, Sokołów S.A. – Oddział w Kole, Saint-Gobain Abrasives, Wood-Mizer Industries, Andre Abrasive Articles, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, Wipasz S.A., PPH Agronas, M&K Foam.

W Kole istnieje podstrefa Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której jest do zagospodarowania przez inwestorów 14 ha zlokalizowanych na ulicy Klonowej.
Miasto ma niebywałe szczęście posiadając naturalne złoża – wody termalne o doskonałych parametrach - i ambicje uruchomienia kolskiej geotermii.

Mieszkańcy mają stworzone dobre warunki do uprawiania aktywnego wypoczynku. Mają do dyspozycji halę sportową, krytą pływalnię, stadion miejski, liczne ogólnodostępne boiska, sale gimnastyczne i korty tenisowe, plenerowe siłownie oraz kilkadziesiąt hektarów terenów zielonych, na których istnieją parki miejskie. Dolinę Warty przecina kilka szlaków pieszych, rowerowych oraz kajakowych.

Atmosferę miasta tworzą także życzliwi mieszkańcy. Wszystko to zachęca do odwiedzenia Koła, pozwala potencjalnym inwestorom znaleźć klimat do współpracy i dalszego rozwoju swoich firm oraz zainteresuje tych, którzy szukają spokojnego miejsca do zamieszkania i dobrej pracy.  

Burmistrzem Miasta Koła jest dr Krzysztof Witkowski.

Więcej informacji: www.kolo.pl

 

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP