Legnica jest miastem od wieków słynącym z piękna przyrody i zabytkowych założeń zieleni, które obecnie stanowią około 10 procent jej całkowitej powierzchni. W samym centrum miasta od prawie półtora wieku rozciąga się 50-hektarowy park z małą, lecz uroczą palmiarnią. O zainteresowaniach i upodobaniach dawnych legniczan świadczą organizowane tu w początkach XX wieku imprezy i wystawy ogrodnicze, ze słynną ogólnoniemiecką GUGALI na czele.
Do dziś Legnica określana jest mianem „miasta ogrodów i platanów". Park poddawany jest rewitalizacji, skwery cieszą oczy kolorami kwiatów, a cenny starodrzew znajduje się pod stałą opieką konserwatorską. Wieloletnia dbałość o czyste powietrze, zdrową glebę i wodę oraz ekologiczne gospodarowanie odpadami przyniosły miastu prestiżowe tytuły Gminy Przyjaznej Środowisku, Lidera i Mecenasa Polskiej Ekologii, a także Europejską Nagrodę Ekologiczną.
W mieście nie brakuje także szlaków turystycznych takich jak Via Religia (historyczny trakt handlowy prowadzący od Hiszpanii po Ukrainę), Europejski Szlak Cystersów (najpopularniejszy szklak wśród turystów ze względu na obiekty zabytkowe i krajobrazy), szlak bitwy pod Legnicą w 1241 r. (której długość wynosi 12km), szlak polskiej miedzi (na trasie można zobaczyć między innymi obiekty dóbr kultury) oraz szlak dookoła Legnicy (przebiegający przez miejsca ważnych wydarzeń historycznych).
Legnica, jak każde miasto, posiada własną, specyficzną i wyjątkową historię. Jej ślady odnajdujemy w układzie urbanistycznym, zabytkowych obiektach, w niepowtarzalnym klimacie parku miejskiego czy malowniczej dzielnicy Tarninów.
W mieście zachowało się kilkadziesiąt obiektów architektury zabytkowej, począwszy od XIII w. Reprezentowane są style od późnoromańskiego do modernizmu. Najstarsze, średniowieczne zabytki to Zamek Piastowski z kaplicą, kościoły - Marii Panny i śś. Piotra i Pawła (obecnie katedra), fragmenty murów obronnych z dwiema wieżami. Z okresu renesansu pochodzą fragmenty architektury zamku i ich dekoracja rzeźbiarska, a także nieliczne kamienice mieszczańskie z zespołem „kramów śledziowych".
Bogato reprezentowana jest architektura i sztuka baroku: kościół św. Jana z kolegium jezuickim oraz Mauzoleum Piastów Śląskich, pałac opatów lubiąskich (obecnie Muzeum Miedzi) oraz Akademia Rycerska. Realizowane przez wybitnych architektów Wiednia i Pragi, położone blisko siebie świadczą o randze i znaczeniu barokowej Legnicy.
O rozkwicie miasta w XIX i na początku XX w. świadczą imponujące gmachy użyteczności publicznej: Teatr, Nowy Ratusz, dawna loża masońska (obecnie siedziba Legnickiej Biblioteki Publicznej), dawne gimnazja (Zespół Szkół Ekonomicznych na pl. Słowiańskim, Kuria Biskupia), kościoły: pw. św. Jacka i św. Trójcy oraz secesyjna dzielnica Tarninów.
Zapraszamy na stronę internetową Legnicy http://www.portal.legnica.eu/