W Sejmie został złożony poselski projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Chodzi o wprowadzenie jednolitego wzoru legitymacji dla sołtysów, który miałby określić minister spraw wewnętrznych i administracji.
Do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dołączą przedstawiciele Związku Samorządów Polskich oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. Sejm nie zgodził się z decyzją Senatu, który głosował za pozostawieniem dotychczasowych przepisów określających skład KWRiST.
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o petycjach. Chodzi o nowe obowiązki w zakresie transparentnego rozpatrywania petycji skierowanych m.in. do jednostek samorządu terytorialnego.
Sejm w czwartek uchwalił nowelę ustawy o ochronie odbiorców energii w 2023 r. Zakłada ona zwiększenie limitów zużycia prądu z zamrożoną ceną, a także obniżenie ceny maksymalnej prądu m.in. dla samorządów i tzw. odbiorców wrażliwych.
Sejm uchwalił w czwartek ustawę wprowadzającą w Polsce system kaucyjny, który zobowiązuje sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. do odbioru pustych opakowań. Za ustawą głosowało 433 posłów, przeciw było ośmiu, wstrzymało się sześciu.
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podkreśliła w Sejmie, że pomimo wzrostu zadłużenia w wartościach bezwzględnych państwowy dług publiczny i dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2022 r. obniżyły się w stosunku do PKB. Zwróciła uwagę na wzrost inwestycji samorządowych.