Plan likwidacji mediów samorządowych, działania wzmacniające obronność państwa i ich wpływ na samorządy, wreszcie przegląd nowych przepisów o dochodach JST - to niektóre z tematów jakimi w najbliższych miesiącach zajmą się posłowie sejmowej komisji samorządu.
W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmiany ustawy o drogach publicznych dotyczącej śródmiejskich stref płatnego parkowania. Miałyby one być wprowadzane również w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców. Projekt zmiany ustawy został skierowany do komisji sejmowych.
Sejm w czwartkowych głosowaniach przyjął 28 poprawek Senatu do ustawy budżetowej na 2025 r.; dodatkowe ponad 17 mln zł otrzymają ochotnicze straże pożarne, a 70 mln zł trafi do nowej rezerwy celowej na wsparcie małych i średnich organizacji pozarządowych, działających w małych miejscowościach.
Aktualne wyposażenie ochotniczych straży pożarnych, wyszkolenie strażaków oraz poziom zamożności gminy będą brane pod uwagę przy udzielaniu dofinansowania na zakup samochodów pożarniczych i sprzętu ratowniczego – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz. Do obliczania punktacji dla poszczególnych jednostek będzie służyła specjalna aplikacja.
Jeśli byśmy wypracowali model, że faktycznie gmina wprowadza do rejestru dane strażaka i ewentualnie zdejmuje go z rejestru, jesteśmy w stanie prowadzić ten rejestr również w ministerstwie – powiedział wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Chodzi o legitymacje dla strażaków ochotniczych straży pożarnych, które byłyby obsługiwane w aplikacji mObywatel.
Pracownicy będą mogli wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej średnich poziomów wynagrodzenia w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę – wynika z poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu Pracy. Posłowie chcą też wprowadzić obowiązek umieszczania w ogłoszeniach o pracę informacji o proponowanym wynagrodzeniu.