Sejm uchwalił w środę ustawę o zamrożeniu na poziomie 500 zł za MWh netto cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca września 2025 r. Do końca marca przyszłego roku zamrożone ceny energii będą miały też samorządy i podmioty użyteczności publicznej.
Sejm uchwalił w środę nowelizację Prawa ochrony środowiska, która przewiduje m.in. wprowadzenie obowiązku przygotowania planów adaptacji do zmian klimatu dla mniejszych miast. Nowe przepisy mają również usprawnić realizację programu „Stop Smog”.
W Sejmie rozpoczęły się prace nad ustanowieniem obligatoryjnego funduszu sołeckiego w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Proponowane przepisy zakładają też wprowadzenie obowiązku wypłacania sołtysom diet z budżetu gminy. Według przedstawicieli korporacji samorządowych zmiany w tym zakresie mogą osłabić gminy i wymagają szerokiej konsultacji.
Komisja Nadzwyczajna do spraw działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024 pozytywnie zaopiniowała część poprawek zgłoszonych do rządowego projektu noweli specustawy powodziowej. „Pierwotna nowelizacja ustawy (…) nie była w stanie odpowiedzieć na wszystkie, często nierozpoznane szczegółowe problemy” - powiedział poseł sprawozdawca Marek Chmielewski.
Zwracamy się o wzięcie pod uwagę zagrożeń, jakie wiążą się z wynajmowaniem miejsc, ważnych dla lokalnej społeczności, na gale patowalk – zaapelowała do korporacji samorządowych przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży Monika Rosa. Parlamentarzyści chcą, by samorządy nie udostępniały na freakfighty swoich obiektów ani nośników reklamowych.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia uważa, że szansa na to, by tegoroczna Wigilia była dniem wolnym, jest „umiarkowana”. Argumentował, że projekt wprowadzający 24 grudnia dzień wolny od pracy wpłynął „dość późno” i jeśli ma nie być „procedowany na rympał”, to musi przejść przed sejmowe komisje.