Strażacy ratownicy OSP oraz osoby posiadające uprawnienie do świadczenia ratowniczego otrzymają legitymacje potwierdzające ich status. Dokument ma mieć formę wyłącznie elektroniczną i będzie można się nim posługiwać za pośrednictwem aplikacji mObywatel – wynika z poselskiego projektu ustawy. Gminy będą miały obowiązek wprowadzania i aktualizacji danych w rejestrze.
211 jednostek straży pożarnej z całego kraju otrzymało dofinansowanie do zakupu sprzętu, wyposażenia, a także specjalistycznych szkoleń i pomocy psychologicznej w wyniku rozstrzygnięcia programu grantowego „ORLEN. Jesteśmy Razem”.
Od 5 grudnia połowa środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń społecznych z tytułu ubezpieczenia od ognia trafi bezpośrednio do Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – wynika z nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Na finansowanie zadań z zakresu ochrony ludności będzie przeznaczane nie mniej niż 0,3 proc. PKB rocznie - zakłada projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, którego założenia zamieszczono we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Komendanci wojewódzcy mają już wiedzę, które gminy uzyskają wsparcie, natomiast oczekujemy informacji zwrotnej, że gmina jest przygotowana na zrealizowanie tego zadnia, ma wystarczające środki własne – poinformował wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz w odpowiedzi na poselskie pytania w sprawie listy jednostek OSP, które otrzymają dofinansowanie na zakup pojazdów pożarniczych.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Dokument obejmuje m.in. zmiany wynikające z nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych.