W środę, 18 października Trybunał Konstytucyjny ogłosi orzeczenie w sprawie skargi konstytucyjnej dotyczącej naliczania podatku od nieruchomości za garaż stanowiący przedmiot odrębnej własności.
Na wójta, burmistrza, prezydenta miasta nie może kandydować osoba skazana na grzywnę czy karę ograniczenia wolności za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe, utrata wybieralności zależy jednak od tego czy wyrok uprawomocnił się przed, czy po 13 lutego 2019 r. - Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie o uznanie za niekonstytucyjne regulujących to przepisów Kodeksu wyborczego.
Trwają prace analityczne w celu zmiany definicji budowli na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości – poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.
W związku z ostatnim wyrokiem TK i koniecznością nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych planowanie budżetu na 2025 r. może okazać się dla samorządów wyzwaniem – oceniają eksperci Deloitte.
Ujmowanie nieruchomości w gminnej ewidencji zabytków bez zapewnienia jej właścicielowi gwarancji ochrony prawnej przed dokonaniem takiego ograniczenia jest niekonstytucyjne - orzekł Trybunał Konstytucyjny. W ocenie TK jest to nadmierna ingerencja w prawo własności.
Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, popierając zarzuty Rady Gminy Kleszczów co do: dopuszczalności zmian granic bez konsultacji; konstytucyjnych i ustawowych przesłanek takich działań Rady Ministrów oraz faktu dokonania zmiany granic w trzy dni.