Do 31 stycznia 2025 r. potrwa nabór wniosków w konkursie na utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności. W wykazie do konkursu III znalazło się 31 branż.
Nauczyciele przedmiotów zawodowych będą mogli odbywać szkolenia w branżowych centrach umiejętności - stanowi opublikowana właśnie nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki.
Powołanie sieci branżowych centrów umiejętności (BCU), zmiana zasad wydawania dyplomów ukończenia studiów, doktorskich i habilitacyjnych oraz wprowadzenie systemu teleinformatycznego: Portal Edukacji i Nauki - to główne zmiany ustanowione nowelizacją Prawa oświatowego, która właśnie ukazała się w Dzienniku Ustaw.
Kolejne umowy na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności podpisane - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. W województwie lubelskim powstaną nowoczesne placówki, które będą kształciły wysoko wykwalifikowane kadry m.in. w dziedzinach: bioenergetyka, pszczelarstwo oraz elektryka.
W Branżowych Centrach Umiejętności (BCU) nie będą tworzone rady rodziców ani samorząd uczniowski – wynika z dwóch projektów rozporządzeń MEiN opublikowanych na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy Prawo oświatowe, która zakłada utworzenie sieci branżowych centrów umiejętności - ośrodków kształcenia, szkolenia i egzaminowania. Mają one też integrować edukację z biznesem oraz upowszechniać innowacje i nowe technologie.