W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o dodatku osłonowym. Dokument obejmuje zmiany przepisów ogłoszonych przed 19 czerwca 2024 r., w tym dotyczące terminów składania informacji o liczbie toczących się postępowań w sprawie wypłaty dodatku osłonowego.
Minister Klimatu i Środowiska podpisał nowelizację rozporządzenia ws. wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Dokument wchodzi w życie 19 stycznia.
31 grudnia weszła w życie ustawa utrzymująca w I połowie 2024 r. dotychczasowe zasady ochrony określonych odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła. Przepisy te przewidują m.in. maksymalne ceny prądu dla gospodarstw domowych, samorządów oraz podmiotów użyteczności publicznej, małych i średnich firm. Ustawa przywraca też dodatek osłonowy dla gospodarstw o najniższych dochodach, któy wypłacać będą gminy.
Ukazał się projekt jednolitego wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego na 2024 r. Dodatek, mający rekompensować wzrosty cen energii dla gospodarstw o najniższych dochodach, gminy będą wypłacać za okres od 1 stycznia do końca czerwca 2024 r.
Za okres od 1 stycznia do końca czerwca 2024 r. urzędy gmin ponownie będą wypłacać dodatek osłonowy związany ze wzrostem cen energii dla gospodarstw o najniższych dochodach. Nowe przepisy czekają na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw; wskazujemy najważniejsze obowiązki dla gmin.
Prezydent Andrzej Duda podpisał dwie istotne z punktu widzenia samorządów ustawy. Chodzi o nowelizację ustawy o wsparciu odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz nowelę ustawy o doręczeniach elektronicznych.