Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt nowego rozporządzenia w sprawie dowodów osobistych. Zmiany dotyczą m.in. przetwarzania przez gminy danych dotyczących zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich wnioskuje o to, by organ gminy był zobowiązany do informowania obywatela, że jego dowód osobisty został unieważniony w związku ze zmianami w rejestrze PESEL dokonanymi z urzędu. Zdaniem Adama Krzywonia taka regulacja powinna znaleźć się w projekcie rozporządzenia MSWiA.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaproponowało zmiany przepisów dotyczące dowodów osobistych. Chodzi m.in. o zgłaszanie w urzędzie gminy zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego.
Wzór dowodu osobistego, sposób pobierania odcisków palców, wymogi techniczne dotyczące fotografii - to niektóre z elementów, jakie określa nowe Rozporządzenie Ministra Spraw i Administracji w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu. Dokument ukazał się w Dzienniku Ustaw.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśniło, że nie ma potrzeby angażować urzędników do przekazywania informacji na temat unieważnienia dowodu osobistego. Jak wskazał resort, wszystkie niezbędne informacje są wysyłane automatycznie z wykorzystaniem rejestru danych kontaktowych (RDK).
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Valeri Vachev zwrócił się do MSWiA o rozważenie wprowadzenia obowiązku informowania posiadacza dowodu osobistego o jego unieważnieniu. Obecnie urzędy nie muszą tego robić.