Zobowiązane do ponoszenia odpłatności za pobyt osób bliskich w domu pomocy społecznej powinny być tylko osoby pełnoletnie – wskazała wiceszefowa MRPiPS Katarzyna Nowakowska. Resort zapowiada doprecyzowanie przepisów w tym zakresie.
W Ministerstwie Sprawiedliwości zostały opracowane założenia projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów – poinformował wiceszef resortu Arkadiusz Myrcha. Chodzi m.in. o kwestie związane z interpretacją przepisów dotyczących depozytów znajdujących się w dyspozycji domów pomocy społecznej prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zwróciło uwagę na istnienie luki prawnej w sytuacji opłat za pobyt osoby w DPS-ie. Chodzi o sytuację, w której dalsza rodzina podopiecznego zawiera z nim umowę na zapewnienie opieki doprowadzając następnie do sytuacji, w której to gmina ponosi opłaty za pobyt w DPS-ie.
ŚZGiP zaproponował nowelizację ustawy o pomocy społecznej w zakresie finansowania pobytu osób ubezwłasnowolnionych w domach pomocy społecznej. „Zmiana ma na celu doprowadzenie do sytuacji, w której koszty pobytu osoby ubezwłasnowolnionej w DPS lub schronisku ponosi gmina faktycznego miejsca jej zamieszkania, a nie opiekuna prawnego” – wskazali śląscy samorządowcy.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie domów pomocy społecznej. Uwzględniono w nim m.in przepisy dotyczące świadczenia pomocy krótkoterminowej, w tym zasady dostosowania budynków do nowych usług oraz kwestie związane z ochroną przeciwpożarową.
Dodatkowe 80 mln zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie bieżącej działalności placówek, w których przebywają mieszkańcy przyjęci przed 1 stycznia 2004 r. zaplanowano w rezerwie celowej budżetu państwa na 2025 r. – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.