Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce przeznaczyć 6 mln zł na program adaptacji do wizyt stomatologicznych uczniów i uczennic ze specjalnymi potrzebami. Program obejmie 70 szkół podstawowych z całej Polski.
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje stworzyć system teleinformatyczny do przeciwdziałania przemocy domowej. System ma umożliwić reagowanie na sytuację przemocy domowej nawet jeśli dojdzie do zmiany miejsca zamieszkania. Pierwsze rozmowy już się odbyły.
Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zdementują nieprawdziwe informacje rozpowszechniane w sprawie tzw. ustawy Kamilka. Podczas webinaru, który odbędzie się 6 listopada eksperci odpowiedzą na kluczowe w tej kwestii pytania.
Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat zapowiedziała, że zwróci się do rządu o prace nad przepisami związanymi z jakością powietrza w placówkach oświatowych. „Nasze dzieci uczą się w fatalnych warunkach” - powiedziała w piątek w Senacie.
W latach 2020-2023 dzieci nie otrzymywały w systemie edukacji dopasowanej do potrzeb pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej - wynika z kontroli NIK. W 2020 r. psychologa nie było w 62 proc. placówek oświatowych, a w 2023 r. - w 42 proc. Na przyjęcie do poradni psychologiczno-pedagogicznej trzeba było czekać nawet rok.
„Powołamy z panem ministrem (sportu – red.) we współpracy zespół złożony z praktyków i ekspertów, nauczycielek i nauczycieli oraz ekspertów od wychowania fizycznego, tak żeby podstawa programowa z WF-u była podstawą realnie odpowiadającą na zapotrzebowania młodego człowieka” – zapowiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka.