Opóźnienia w wysyłce, brak dowodów doręczenia przesyłki czy numery PESEL urzędników docierające do odbiorców – to tylko niektóre z problemów, jakie napotkali urzędnicy samorządowi po wdrożeniu e-Doręczeń. Z informacji
Problemy związane z obsługą e-Doręczeń dotyczą 30 podmiotów i są na bieżąco rozwiązywane - przekazała w środę rzeczniczka prasowa Poczty Polskiej Joanna Trzaska-Wieczorek. Wcześniej minister cyfryzacji zwrócił się do prezesa Poczty, aby do czwartku wysłał raport nt. e-Doręczeń.
Według stanu na 21 stycznia 435 urzędów gmin nadal nie posiadało adresu do e-Doręczeń - wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji. W informacji przekazanej Serwisowi Samorządowemu PAP resort przypomniał, że adres powinien być założony na urząd gminy (miasta), a nie na gminę (miasto).
Odpowiedź na pytanie, czy OSP ma obowiązek posiadania adresu do eDoręczeń, zależy od określenia, czy w światle ustawy o doręczeniach elektronicznych jest ona podmiotem publicznym czy niepublicznym, treści jej statutu i zakresu finansowania przez podmioty publiczne – wynika z analizy opublikowanej przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Jak przypomina Kuratorium Oświaty w Kielcach, obowiązek aktywacji skrzynek do e-Doręczeń dotyczy również szkół i placówek oświatowych. Terminy dla poszczególnych zakresów to 1 stycznia 2025r. i 1 października 2029r.
W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Nowelizacja wprowadza okres przejściowy dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r.