Jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi. Podobna zasada dotyczy wypłaty ekwiwalentu za urlop.
Na przełomie 2023 i 2024 roku wszystkie gminy w Polsce zobowiązane są do zmiany uchwał ekwiwalentowych i podwyższenia dotychczasowych stawek dla strażaków ratowników OSP za udział w działaniach ratowniczych, szkoleniach i ćwiczeniach – wyjaśnił Dariusz P. Kała, doktor nauk prawnych, który specjalizuje się w prawie ochrony przeciwpożarowej. Przypomniał, że nowelizacja ustawy OSP obowiązująca od 8 września 2023 r. rozszerza prawo do ekwiwalentu na nowe osoby i za nowe aktywności.
Strażacy OSP, strażacy ratownicy OSP, jak i kandydaci na strażaków ratowników OSP, którzy są jednocześnie radnymi gminnymi, nie powinni brać udziału w głosowaniu uchwały rady gminy w sprawie wysokości ekwiwalentu – wyjaśnił Dariusz P. Kała, doktor nauk prawnych, który specjalizuje się w prawie ochrony przeciwpożarowej.
Od 8 września prawo do ekwiwalentu wypłacanego przez gminy będą mieli kandydaci na strażaka ratownika OSP, którzy przygotowują się do działań ratowniczych. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. możliwości wypłacania ekwiwalentu kandydatom na strażaków OSP uczestniczącym w szkoleniu podstawowym. Będą też nowe zasady naliczania ekwiwalentu za udział w akcji ratowniczej.