Pomimo unijnego zakazu dotowania kotłów na paliwa kopalne samorządy nie muszą jeszcze rezygnować ze swoich programów wspierających ich montaż – wynika z wyjaśnień RIO w Krakowie. Zdaniem Izby nie zachodzi tzw. bezpośredni skutek unijnej dyrektywy, a do tego nie została jeszcze implementowana do krajowego porządku prawnego.
W ramach Strategii transformacji ciepłownictwa do 2040 r. planowana jest elektryfikacja ciepłownictwa, połączona z magazynowaniem ciepła i integracją różnych źródeł energii - wskazało na stronie MKiŚ. Wśród najważniejszych założeń strategii wymieniło też cyfryzację systemów ciepłowniczych i zmianę modelu taryfowego.
Część samorządów, nie mogąc udźwignąć podwyżek cen prądu o kilkadziesiąt procent narzuconych przez firmy energetyczne, zapowiada protesty – poinformowała strona samorządowa podczas środowego posiedzenia KWRiST, ponawiając apel do rządu o rozwiązanie problemu.
Od 1 kwietnia do 30 września br. potrwa trzeci nabór wniosków w programie priorytetowym Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych. Na dofinansowanie działań związanych z optymalizacją i ograniczeniem strat ciepła zaplanowano 160 mln zł – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Z danych uzyskanych z 532 jednostek samorządu terytorialnego lub jednostek podległych wynika, że 169 z nich zawarło umowę na dostarczenie energii elektrycznej na kwotę przewyższającą cenę maksymalną – podał Związek Miast Polskich prezentując wyniki ankiety dotyczącej maksymalnych cen energii elektrycznej. Resort klimatu i środowiska zapowiedział wsparcie dla jednostek ponoszących podwyższone koszty.
Od piątku 7 marca br. gminy mogą zgłaszać do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chęć pełnienia zadań operatorów w programie „Czyste Powietrze” – poinformował NFOŚiGW.