Umożliwienie tworzenia spółdzielni energetycznych także w gminach miejskich - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Storna samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oczekuje dalszego wsparcia w zakresie cen energii elektrycznej, szczególnie dla gmin, które mają podpisane umowy na dostawę prądu w cenach przewyższających obecne stawki rynkowe. MKiŚ chce poznać skalę tego problemu.
W poniedziałek 3 lutego rozpoczną się dwa nabory dla przedsiębiorstw ciepłowniczych na dofinansowanie wysokosprawnej kogeneracji. Do rozdysponowania jest łącznie 1,7 mld zł poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
31 stycznia 2025 r. mija termin na złożenie do sprzedawcy oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej dla jednostek samorządu terytorialnego i podmiotów użyteczności publicznej – poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Tworzenie spółdzielni energetycznych także w miastach, zmiana definicji mikroinstalacji dla JST, komunalizacja infrastruktury oświetleniowej - to rozwiązania, które zdaniem Unii Metropolii Polskich pomogą miastom w korzystaniu z pozytywnych efektów transformacji energetycznej.
Jednostki Samorządu Terytorialnego mogą wyszkolić sobie za darmo specjalistów do spraw efektywności energetycznej. Kursy odbędą się w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego finansowanego z unijnego programu FEnIKS.