Od 1 kwietnia do 30 września br. potrwa trzeci nabór wniosków w programie priorytetowym Digitalizacja Sieci Ciepłowniczych. Na dofinansowanie działań związanych z optymalizacją i ograniczeniem strat ciepła zaplanowano 160 mln zł – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Z danych uzyskanych z 532 jednostek samorządu terytorialnego lub jednostek podległych wynika, że 169 z nich zawarło umowę na dostarczenie energii elektrycznej na kwotę przewyższającą cenę maksymalną – podał Związek Miast Polskich prezentując wyniki ankiety dotyczącej maksymalnych cen energii elektrycznej. Resort klimatu i środowiska zapowiedział wsparcie dla jednostek ponoszących podwyższone koszty.
Od piątku 7 marca br. gminy mogą zgłaszać do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chęć pełnienia zadań operatorów w programie „Czyste Powietrze” – poinformował NFOŚiGW.
Rozwój spółdzielni energetycznych, które pozwolą jednostkom samorządu terytorialnego i mieszkańcom zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne gmin i powiatów to jeden z głównych celów porozumienia zawartego przez Bank Ochrony Środowiska oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. To wydarzenie bez precedensu w naszym kraju.
Umożliwienie tworzenia spółdzielni energetycznych także w gminach miejskich - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych oraz niektórych innych ustaw.
Storna samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oczekuje dalszego wsparcia w zakresie cen energii elektrycznej, szczególnie dla gmin, które mają podpisane umowy na dostawę prądu w cenach przewyższających obecne stawki rynkowe. MKiŚ chce poznać skalę tego problemu.