Jednostki samorządu terytorialnego, klastry energii i spółdzielnie energetyczne mogą wziąć udział w pierwszej części naboru wniosków o unijne wsparcie dla społeczności energetycznych z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Budżet programu, który we wtorek wystartował, to ok. 435 mln zł.
Wahające się w sposób niekontrolowany ceny energii elektrycznej i ciepła, w połączeniu z obniżeniem wpływów z PIT i uzależnieniem JST od rządowych dotacji destabilizują finanse samorządowe, co w przyszłości przełoży się na obniżenie jakości życia mieszkańców - to jeden z wniosków raportu Instytutu Spraw Publicznych "Kryzys energetyczny w Polsce lokalnej".
W północnej Polsce powstać ma sześć specjalnych stref energetycznych - poinformowała pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Inwestorzy budujący w strefach swoje zakłady przemysłowe będą mogli liczyć na obniżenie opłaty jakościowej oraz opłaty sieciowej zmiennej.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej. Dokument uwzględnia m.in. zmiany przepisów ogłoszonych przed 27 lipca.
Prawie 1/3 jednostek sektora finansów publicznych przyznało, że nie osiągnęło ustawowego celu obniżenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. URE poinformował, że jest na etapie wszczynania pierwszych postępowań wyjaśniających.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Nowelizacja obniża cenę maksymalną na energię - z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh m.in. dla samorządów i wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej.