Jednostki Samorządu Terytorialnego mogą wyszkolić sobie za darmo specjalistów do spraw efektywności energetycznej. Kursy odbędą się w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego finansowanego z unijnego programu FEnIKS.
Ograniczone możliwości finansowe, braki kadrowe oraz kwestie regulacyjne – to, zdaniem uczestników debaty zorganizowanej w ramach konferencji „Areopag energii odnawialnej”, najważniejsze bariery transformacji energetycznej na poziomie lokalnym.
Senat nie zgłosił w środę poprawek do ustawy o zamrożeniu cen energii elektrycznej. Dzięki nowym przepisom z ceny maksymalnej na poziomie 693 zł za MWh netto będą mogły skorzystać jednostki samorządu oraz tzw. podmioty wrażliwe. Ustawa trafi teraz do Prezydenta.
Sejm uchwalił w środę ustawę o zamrożeniu na poziomie 500 zł za MWh netto cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych do końca września 2025 r. Do końca marca przyszłego roku zamrożone ceny energii będą miały też samorządy i podmioty użyteczności publicznej.
Rządowe wsparcie samorządów w I kwartale 2025 r., które zniweluje uwolnienie cen energii - to zdaniem strony samorządowej KWRiST rozwiązanie, które częściowo zrekompensuje miastom i gminom wyłączenie ich z mechanizmu mrożenia cen prądu.
Ministerstwo kultury ogłosiło wyniki naboru wniosków o dofinansowanie w ramach inwestycji „Wzmocnienie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności społecznej”, realizowanej ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.