Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi nie wyklucza możliwości wydatkowania środków z funduszu społecznego np. na paczki okolicznościowe dla dzieci. W planowaniu tego rodzaju wydatków należy wziąć pod uwagę lokalne tradycje społeczno-kulturowe i sporządzić odpowiednią uchwałę zebrania wiejskiego.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie nie widzi przeszkód, by środki z funduszu sołeckiego przeznaczyć na wyjazd mieszkańców do teatru. Warunkiem jest m.in. zapewnienie możliwości zgłaszania się wszystkim mieszkańcom sołectwa.
Zdaniem NIK wprowadzone limity refundacji oraz mechanizm korygujący powodują, że dalszy rozwój funduszy sołeckich stoi pod znakiem zapytania. Zdaniem Izby konieczna jest zmiana przepisów i podwyższenie refundacji z budżetu państwa wydatków poniesionych w ramach funduszy.
Wstępne wyniki kontroli funkcjonowania funduszu sołeckiego zaprezentowali w poniedziałek w Gdańsku, na spotkaniu z przedstawicielami pomorskich gmin, prezes NIK Marian Banaś wraz ze współpracownikami z delegatury gdańskiej. Ubiegłoroczna kontrola objęła 14 pomorskich gmin; we wszystkich stwierdzono nieprawidłowości dotyczące funduszu sołeckiego.
Sfinansowanie spłaty pożyczki ze środków funduszu sołeckiego byłoby działaniem nieprawidłowym, naruszającym przepisy ustawy o finansach publicznych – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie.