Podmiotowe finansowanie działalności Koła Gospodyń Wiejskich nie należy do zadań własnych gminy – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, KGW mogą otrzymywać środki w formie dotacji jedynie na realizację zadań publicznych.
Średnia kwota bazowa w kraju Kbk na 2025 rok wynosi 5 588,69 zł na mieszkańca - poinformowało Ministerstwo Finansów. Wskaźnik ma znaczenie przy refundacji wydatków gmin związanych z funduszem sołeckim.
Wprowadzenie obowiązku przyznawania diet dla wszystkich sołtysów oraz zapewnienie im przez gminę ubezpieczenia zaproponowali posłowie w projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim. Projekt zakłada też zniesienie fakultatywności ustanawiania funduszu sołeckiego i zwiększenie refundacji dla gmin z tego tytułu.
Obecnie są prowadzone analizy dotyczące ewentualnej nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Konsultacje będą też prowadzone ze środowiskami sołeckimi.
Inicjatywa dokonania zmian obejmująca uprawnienie do zmniejszenia zakresu danego przedsięwzięcia, rezygnacji z już uchwalonego przedsięwzięcia i zwiększenia wydatków na inne uchwalone lub nowe przedsięwzięcie, należy do zebrania wiejskiego – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku. Warunkiem wprowadzenia zmian jest m.in. dochowanie ustawowych terminów.
Od tego roku środki na zwrot części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego nie są limitowane – poinformował wiceszef MSWiA Tomasz Szymański. Dodał, że resort nie prowadzi prac nad nowelizacją ustawy o funduszu sołeckim.