Przedstawiciele samorządów wiejskich województwa podlaskiego zwracają się z prośbą o zaniechanie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim poprzez ustanowienie obligatoryjnego funduszu sołeckiego i zwiększenie uprawnień sołtysów – napisano w stanowisku Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
W Sejmie rozpoczęły się prace nad ustanowieniem obligatoryjnego funduszu sołeckiego w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich. Proponowane przepisy zakładają też wprowadzenie obowiązku wypłacania sołtysom diet z budżetu gminy. Według przedstawicieli korporacji samorządowych zmiany w tym zakresie mogą osłabić gminy i wymagają szerokiej konsultacji.
Podmiotowe finansowanie działalności Koła Gospodyń Wiejskich nie należy do zadań własnych gminy – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, KGW mogą otrzymywać środki w formie dotacji jedynie na realizację zadań publicznych.
Średnia kwota bazowa w kraju Kbk na 2025 rok wynosi 5 588,69 zł na mieszkańca - poinformowało Ministerstwo Finansów. Wskaźnik ma znaczenie przy refundacji wydatków gmin związanych z funduszem sołeckim.
Wprowadzenie obowiązku przyznawania diet dla wszystkich sołtysów oraz zapewnienie im przez gminę ubezpieczenia zaproponowali posłowie w projekcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o funduszu sołeckim. Projekt zakłada też zniesienie fakultatywności ustanawiania funduszu sołeckiego i zwiększenie refundacji dla gmin z tego tytułu.
Obecnie są prowadzone analizy dotyczące ewentualnej nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Konsultacje będą też prowadzone ze środowiskami sołeckimi.