Obowiązek złożenia oświadczenia o niekaralności przez rodziców biorących udział w wycieczkach oraz przez cudzoziemców dopuszczonych do pracy z dziećmi zakłada planowana nowelizacja ustawy o ochronie małoletnich - poinformował Mateusz Korzeniowski z MS podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji do spraw dzieci i młodzieży.
Czy nauczyciel może przytulić przedszkolaka? Czy szkoła musi sprawdzić w rejestrze przestępców seksualnych woźnego lub kierowcę gimbusa? Czy dyrektor może zabronić rodzicom wejścia na teren szkoły? – na pytania dotyczące stosowania tzw. ustawy Kamilka odpowiada opublikowany przez resort sprawiedliwości materiał Q&A.
W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt nowelizacji ustawy Kamilka. Zgodnie z nim od rodziców nie będzie wymagane zaświadczenie o niekaralności, jeśli będą np. iść z uczniami na basen czy jechać na wycieczkę – poinformowała wiceminister sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
Ustawa Kamilka nie odnosi się do kwestii dawania prezentów nauczycielom - przekazała PAP rzeczniczka prasowa Ministra Sprawiedliwości Karolina Wasilewska. Odniosła się w ten sposób do wytycznych do standardów ochrony dzieci m.in. w szkole, mówiących, że nie wolno przyjmować prezentów od dziecka.
Zwracamy się z pilnym wnioskiem o wydanie wytycznych dla dyspozytorów medycznych, które pomogą już teraz zapewnić płynny udział wskazanych medyków w czynności zapewnienia ochrony małoletnim – zaapelował do resortu zdrowia przewodniczący federacji związkowej pracowników socjalnych Paweł Maczyński. Chodzi o udział pracowników medycznych w procedurze odebrania dziecka w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Dostęp do danych mogą mieć tylko osoby, których zakres zadań to uzasadnia. Uprawnienia dostępowe w systemie informatycznym muszą być do tego dostosowane: nikt nie powinien widzieć więcej niż musi – wskazał Urząd Ochrony Danych Osobowych. Według UODO zaniedbania w tej dziedzinie mogą rodzić wysokie ryzyka dla praw lub wolności zarówno dzieci jak i pracowników oraz kandydatów do pracy.