Zwiększenie współfinansowania z Funduszu Termomodernizacji i Remontów do poziomu 90 proc. i zmniejszenie do 10 proc. wkładu własnego gminy do przedsięwzięć niskoemisyjnych – to niektóre ze zmian w programie „Stop Smog” przygotowywane przez resort klimatu.
Szerokie pasy terenów wiejskich mogą obniżyć temperaturę w miastach nawet o 0,5 st. C. Wskazują na to wyniki 20-letnich pomiarów.
Resorty edukacji i klimatu chcą włączyć do systemu edukacji naukę o zmianach klimatu – poinformowały w środę szefowe ministerstw podczas konferencji „Młodzi dla klimatu, klimat dla młodych”. Program powinien ruszyć od września 2025 r.
Projekt wprowadzający obowiązkowe MPA w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców może generować biurokratyczne wymogi - uważa Związek Miast Polskich. Zdaniem samorządowców projektowana regulacja jest zbyt szczegółowa.
Ustawa, która zobowiązuje miasta wielkości równej oraz powyżej 20 tys. mieszkańców do opracowania planów adaptacji do zmian klimatu to nie rewolucja, ale kolejny etap większego procesu – podkreślił Paweł Jaworski z MKiŚ. Jego zdaniem regulacja ma zachęcić samorządy do dobrego planowania i realizacji konkretnych działań, które pozwolą lepiej zapobiegać negatywnym skutkom zmian klimatu w miastach.
Do 2 stycznia 2028 r. wszystkie miasta liczące co najmniej 20 tys. mieszkańców będą musiały uchwalić miejskie plany adaptacji do zmian klimatu – zakłada rządowy projekt. Miasta określą w nich m.in. sposoby na zwiększenie terenów zielonych oraz na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych.