„OSP o klimacie” to projekt skierowany do członkiń i członków młodzieżowych drużyn pożarniczych. Poza zdobyciem wiedzy o działaniach na rzecz klimatu, ochotnicy wzmocnią swoje umiejętności komunikacyjne.
Wystartowały dwa nabory wniosków o dofinansowanie dla samorządów na adaptację do zmian klimatu i wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi – poinformował we wtorek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny budżet obu naborów to miliard złotych.
Zwiększenie współfinansowania z Funduszu Termomodernizacji i Remontów do poziomu 90 proc. i zmniejszenie do 10 proc. wkładu własnego gminy do przedsięwzięć niskoemisyjnych – to niektóre ze zmian w programie „Stop Smog” przygotowywane przez resort klimatu.
Szerokie pasy terenów wiejskich mogą obniżyć temperaturę w miastach nawet o 0,5 st. C. Wskazują na to wyniki 20-letnich pomiarów.
Resorty edukacji i klimatu chcą włączyć do systemu edukacji naukę o zmianach klimatu – poinformowały w środę szefowe ministerstw podczas konferencji „Młodzi dla klimatu, klimat dla młodych”. Program powinien ruszyć od września 2025 r.
Projekt wprowadzający obowiązkowe MPA w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców może generować biurokratyczne wymogi - uważa Związek Miast Polskich. Zdaniem samorządowców projektowana regulacja jest zbyt szczegółowa.