Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Braniewo jest jednym z najstarszych miast w Polsce, powstało ok. 1240 r. na miejscu dawnego staropruskiego grodu Brusebergue. Miasto otrzymało prawa miejskie dwukrotnie w 1254 i 1284 roku. Było pierwszą stolicą Warmii i siedzibą biskupów warmińskich, a także jedynym portem morskim i najlepiej rozwiniętym ośrodkiem handlu i rzemiosła

 

 

Braniewo jest jednym z najstarszych miast w Polsce, powstało ok. 1240 r. na miejscu dawnego staropruskiego grodu Brusebergue. Miasto otrzymało prawa miejskie dwukrotnie w 1254 i 1284 roku. Było pierwszą stolicą Warmii i siedzibą biskupów warmińskich, a także jedynym portem morskim i najlepiej rozwiniętym ośrodkiem handlu i rzemiosła.

Braniewo zajmuje 12,4 km2 powierzchni i położone jest w północno-wschodniej części kraju, w niewielkiej odległości od granicy Unii Europejskiej z Obwodem Kaliningradzkim Rosji. Geograficznie leży na północno-zachodnim skraju Równiny Warmińskiej i Wybrzeża Staropruskiego, tuż przy ujściu rzeki Pasłęki do wschodniej części Zalewu Wiślanego. Braniewo jest miastem powiatowym, należy do Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013 miasto zrealizowało między innymi : Kompleks Rekreacyjno-Rehabilitacyjny ZDROWE BRANIEWO, w którym znajduje się basen sportowy oraz basen rekreacyjny z dodatkowymi funkcjami takimi jak: grzybek, gejzer, 2 dysze do masażu karku, ławeczkę do masażu wodno – powietrznego; Modernizację i rozbudowę amfiteatru miejskiego z rekonstrukcją elementu historycznego otoczenia fosy w Braniewie, stanowiący prawdziwą wizytówkę miasta a mieszkańcy wraz z rodzinami mają bezpieczne i przyjemne miejsce do spędzenia wolnego czasu; Zagospodarowanie przestrzeni publicznej Miasta Braniewa – Plac Piłsudskiego, Plac przy ulicy Sikorskiego - Elbląskiej zachęcając mieszkańców oraz turystów do rekreacji i wypoczynku.

A dzięki środkom z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka zrealizowano projekt partnerski Pętla Żuławska rozwój turystyki wodnej. Etap I, w którym wybudowano przystań żeglarską w Braniewie, dzięki czemu miasto otworzyło się na turystów żeglujących i umiejscowiło się na mapie żeglarskich miast.

Jest to również doskonała szansa dla rozwoju sportów wodnych i możliwości korzystania przez mieszkańców Braniewa oraz turystów z nowej infrastruktury - rozwijania zainteresowań i przyjemnego spędzania czasu.

Dla mieszkańców miasta oraz turystów miasto oferuje bogatą ofertę kulturalno – sportowo rekreacyjną. Zainteresowani mogą korzystać z oferty przygotowanej przez Braniewskie Centrum Kultury, Miejską Bibliotekę Publiczną czy Miejski Ośrodek Sportu „ZATOKA”.

W Braniewie znajduje się również wiele cennych zabytków architektonicznych. A także posiada bogatą ofertę noclegowo – gastronomiczną. Niewątpliwą atrakcją miasta są szlaki turystyczne przebiegające przez miasto oraz najmniejszy w Polsce ogród zoologiczny.

 

 

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP